Europa League. 15 goluri în patru meciuri, la debutul fazei eliminatorii în UEFA Europa League. Sursa foto: Arhiva EVZ

Europa League. Echipa olandeză Feyenoord a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia italiană AS Roma, într-un meci contând pentru prima manşă a play-off-ului din Liga Europa.

Europa League: Feyenoord şi AS Roma au terminat la egalitate, scor 1-1, în prima manşă a play-off-ului. Feyenord – AS Roma 1-1 (1-0) Lukaku a fost eroul serii pentru AS Roma. A marcat golul egalizator cu o lovitură de cap în minutul 67, după ce gazdele au deschis scorul în minutele suplimentare de joc ale primei reprize, prin brazilianul Paixao. Ambele echipe au nimerit bara porţii adverse, într-un meci disputat, cu 5 cartonaşe galbene.

Meciul retur va avea loc pe Stadio Olimpico, pe 22 februarie, iar învingătoarea se va califica în optimile de finală. Giallorossi au învins-o pe Feyenord în Europa timp de doi ani consecutiv, în finala Ligii Conferinţelor în 20222 şi în sferturile de finală ale Europa League, în 2023.

Victorii în extremis pentru Galata și Benfica în prima manșă a optimilor Champions League. AC Milan, Sporting Lisabona şi Qarabag FK au obţinut, joi seara, victorii care le aduc mai aproape de optimile de finală ale Europa League la fotbal.

Europa League. AC Milan s-a impus la scor de forfait, 3-0, în faţa echipei franceze Rennes, în prima manşă a play-off-ului pentru optimile de finală, prin dubla lui Ruben Loftus-Cheek şi golul lui Rafael Leao. Loftus-Cheek este primul jucător care a marcat de două ori într-un meci european pentru Milan, de la dubla lui Kaká împotriva lui Manchester United în semifinala Ligii Campionilor 2006/07.

Sporting Lisabona a învins-o pe Young Boys Berna cu 3-1, în deplasare

Sporting a pierdut doar două din ultimele 11 meciuri europene în deplasare, câștigând patru și remizând cinci. Tot în deplasare a câştigat şi Qarabag FK, 4-2 cu Sporting Braga, două dintre golurile azerilor fiind reuşite de Abdellah Zoubir (54, 69), francez care a evoluat la Petrolul Ploieşti. Braga nu a reușit să câștige cinci meciuri europene succesive pe teren propriu pentru prima dată în istoria lor.

În ediţia 2022-2023 a Europa League, a cărei finală a disputat-o AS Roma, echipa capitolină a trecut în sferturi de Feyenoord, după 0-1 la Rotterdam şi 4-1, după prelungiri, pe Stadio Olimpico.

Galatasaray şi Benfica au câştigat in extremis. Galata s-a impus cu 3-2 în duelul cu Sparta Praga, prin golul lui Mauro Icardi (90+1).

imageEuropa League. Sursa foto: Facebook

Europa League. Rezultate:

Feyenoord Rotterdam - AS Roma 1-1 Au marcat: Igor Paixao 45+1, respectiv Romelu Lukaku 67. Galatasaray Istanbul - Sparta Praga 3-2 Au marcat: Kerem Demirbay 19, Ladislav Krejci II (autogol) 61, Mauro Icardi 90+1, respectiv Angelo Preciado 47, Jan Kuchta 65. Lukaku a marcat în 17 dintre ultimele sale 18 apariții în Europa League. Cartonaşe roşii: Victor Nelsson (Galatasaray) 62, Matej Rynes (Sparta) 80.

Şahtior Doneţk - Olympique Marseille 2-2, la Hamburg Au marcat: Nikola Matvienko 68, Eguinaldo 90+3, respectiv Pierre-Emerick Aubameyang 64, Iliman Ndiaye 90. Aubameyang este acum cel mai bun marcator al Europa League, după ce a egalat totalul de 30 de goluri al lui Radamel Falcao în competiție.

Young Boys Berna - Sporting Lisabona 1-3> Au marcat: Filip Ugrinic 42, respectiv Aurele Amenda (autogol) 31, Viktor Gyokeres 41 - penalty, Goncalo Inacio 48.Cartonaş roşu: Mohamed Camara (Young Boys) 89.AC Milan - Rennes 3-0Au marcat: Ruben Loftus-Cheek 32, 48, Rafael Leao 53.

Benfica Lisabona - Toulouse FC 2-1 Au marcat: Angel Di Maria 68 - penalty, 90+8 - penalty, respectiv Mikkel Desler 75.Cartonaş roşu: Christian Mawissa Elebi (Toulouse) 90+6.

RC Lens - SC Freiburg 0-0 Lens nu a reușit să înscrie pentru prima dată în 37 de meciuri pe teren propriu în competiția UEFA, de la înfrângerea cu 1-0 împotriva Lazio în primul tur al Cupei UEFA, în septembrie 1996.

Sporting Braga - Qarabag FK 2-4: Au marcat: Simon Banza 44, Joao Moutinho 90+1 - penalty, respectiv Marko Jankovic 21 - penalty, Abdellah Zoubir 54, 69, Juninho 65. Partidele din manşa secundă vor avea loc pe 22 februarie, potrivit Medifax.