EURO 2016. Meci SPECTACULOS între Țara Galilor și Slovacia. Gareth Bale a marcat SUPERB din lovitură liberă, echipa sa a debutat cu un SUCCES în Franța

Țara Galilor s-a impus cu scorul de 2-1, sâmbătă, în partida cu reprezentativa Slovaciei, disputată la Bordeaux, în Grupa B a turneului final.

Țara Galilor a debutat cu dreptul la Campionatul European din Franța, și s-a impus, scor 2-1, în fața Slovaciei, într-o partidă din Grupa B, din care mai fac parte Anglia și Rusia. Galezii au deschis scorul în minutul 10, prin Gareth Bale, care a transformat o lovitură liberă de la 22 de metri. În partea a doua, slovacii au egalat datorită lui Ondrej Duda (61), cel care intrase pe teren cu un minut mai devreme. În final, Țara Galilor a forțat și a avut succes, grație golului înscris de Hal Kanu-Robson, în minutul 81.