Radu Drăgușin, gol marcat în Genoa - Inter. Internaționalul român, prestație remarcabilă în Serie A Sursa foto: Facebook

Radu Drăgușin a fost eroul celor de Genoa, după ce a reușit un meci senzațional în fața celor de la Inter Milano. La doar 21 de ani fundașul român este unul dintre cei mai apreciați jucători de la Genoa.

La doar 21 de ani, Radu Drăgușin evoluează într-unul dintre cele mai puternice campionate din lume, Serie A. Genoa-Inter s-a terminat la egalitate, 1-1, într-un meci care a contat pentru etapa a 18-a din campionatul italian de fotbal.

Radu Drăgușin, meci de senzație împotriva celor de la Inter

Radu Drăgușin a fost eroul celor de Genoa, după ce a reușit un meci senzațional în fața celor de la Inter Milano.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 42 prin reușita lui Arnautovic, pentru ca internaționalul românul Drăgușin să egaleze în minutul 45+7 după ce a înscris cu capul în urma unui corner executat de Gudmundss. Conaționalul nostru a reușit să marcheze dintre doi fundași ai Interului.

Pentru prestația de aseară, Drăgușin a fost notat cu 7,7, a doua cea mai mare notă după golkeeper-ul Josep Martinez notat cu 8, potrivit portalului Sofascore.

Naționala, critici vehemente din cauza prestațiilor

Radu Drăgușin, România. foto: facebook.com/NationalaRomanieiOfficia

Fundașul român a primit nota 8

Fundașul român a greșit doar două dintre cele 42 de pase trimise și a câștigat 60% dintre duelurile pe care le-a avut cu atacanții Interului. Meciul de ieri i-a adus internaționalului român și primul cartonaș galben din acest sezon. În partida de aseară, Radu Drăgușin a atins mingea de 56 de ori.

Radu Drăgușin a fost lăudată de presa din Peninsulă. „Când avantajul `Nerazzurrilor` părea bătut în cuie, Radu Drăgușin a dat lovitura, a străpuns brațele lui Sommer și a restabilit egalitatea la pauză. Fotbalistul român se poate lăuda cu primul gol înscris în poarta celor de la Inter în acest sezon.

Radu Drăguşin, decizie legată de noul contract. A fost ofertat de cluburi de elită

Radu Drăgușin. Sursa foto: Instagram

Radu Drăgușin este contat cu 20 de milioane de euro

„Când totul indica spre 1-0 la pauză, centrarea lui Gudmundsson din corner a venit și, cu o execuție rapidă, Drăgușin a făcut 1-1, grație și unei reacții reproșabile a lui Sommer. Fundașul român a marcat și este primul gol primit de Inter în acest sezon plecat de la un corner”, au relatat jurnaliștii de la TuttoMercatoWeb.

În acest sezon fundașul român a reușit două goluri și un assist în cele 21 de meciuri jucate sub tricoul celor de la Genoa. În acest moment portalul Transfermarkt este cotat cu 20 de milioane de euro.

După meciul de aseară genovezii se află pe locul 13 în Serie A. Inter își consolidează poziția de lider cu 45 de puncte. Juventus Torino se poate apropia la două puncte de lider dacă se impune în fața celor de la AS Roma.