Cupa României. Derby-ul orașului Cluj s-a încheia la egalitate. CFR - „U”, scor 1-1 U Cluj. Sursa foto: Facebook

Cupa României la fotbal, etapa cu numărul doi, a pus față în față echipele Universitatea și CFR Cluj. Meciul s-a încheiat cu scor egal, 1-1, dar CFR își menține șansele de calificare în sferturile de finală ale competiției, chiar dacă a acumulat doar patru puncte.

Cupa României la fotbal, etapa a doua a grupelor, a opus echipele Universitatea și CFR din Cluj Napoca. A fost derby-ul orașului, un meci în care s-au confruntat nu doar jucătorii de pe teren, ci și orgoliile suporterilor și ale conducătorilor din tribune. Meciul s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, fapt ce i-a nemulțumit de CFR-iști .

Universitatea Cluj a deschis scorul printr-un autogol, în minutul 41. Fundașul croat Anton Kresic a plasat mingea în propria poartă la un corner executat de Dan Nistor. CFR a reușit să egaleze în cea de-a doua parte a meciului, în minutul 66. Daniel Bîrligea a șutat din careu și l-a învins pe portarul „Șepcilor roșii”. A fost rezultatul final în derby-ul Clujului, în Cupa României la fotbal.

E drept că a mai urmat o ratare mare a celor de la Universitatea, prin același Dan Nistor. În minutul 70, plasat într-o poziție perfectă de a marca, a șutat pe lângă poartă. Șutul lui a fost trecut în caseta tehnică a jocului, fără a influența tabela de marcaj.

După acest meci, cele două echipe din Cluj Napoca sunt la egalitate în grupa B a Cupei României. Urmează, însă, ultima etapă. CFR Cluj va juca împotriva celor de la Rapid București, în deplasare. Pe de altă parte, Universitatea Cluj va merge la Botoșani, unde va întâlni echipa din localitate Fotbal Club (FC).

Cupa România la fotbal

Sursa foto: Facebook

Cupa României, etapa a doua la Cluj Napoca

Jocul l-a nemulțumit pe antrenorul celor de la CFR Cluj, italianul Andrea Mandorlini. De pe bancă, tehnicianul a vorbit despre prestația ștearsă a elevilor săi, în prima parte a jocului. Universitatea a fost mai prezentă, decât CFR, și a marcat, chiar dacă printr-un autogol.

„În prima repriză nu am jucat deloc bine, am avut multe greșeli. Nu ne așteptam nici noi, dar cred că nici ei. Din păcate, câteodată așa este fotbalul. În repriza a doua am arătat mai bine, am avut câteva ocazii de a închide meciul, însă puțin, doar 45 de minute. În prima repriză nu am fost CFR, pentru că nu am arătat cum trebuie”, a afirmat Andrea Mandorlini, despre jocul din Cupa României.

Antrenorul italian a precizat, însă, că nu-și poate critica prea mult fotbaliștii deoarece e mult mai dificil în teren, decât pe bancă. El a menționat, totuși, că meciul cu Universitatea mult mai slab decât cel cu Farul Constanța. Concluzia a fost că echipa a scos un rezultat echitabil, iar acum trebuie să se pregătească pentru viitoarele meciuri.

„În a doua repriză au intrat jucători mai proaspeți și s-a schimbat puțin modul de joc și am avut câteva situații importante. Din păcate nu am arătat precum în ultimul meci cu Farul. Ca și o concluzie, n-am pierdut, e egal și ne pregătim pentru următoarele meciuri. Dani (n.r.-Bîrligea) a reușit să marcheze, am mai avut ocazii și prin Mogoș. Trebuie să facem mai bine, să câștigăm, dar cred că rezultatul este unul echitabil. Ei au condus cu 1-0 în prima repriză, dar am reușit să câștigăm și puteam face chiar mai mult”, a declarat Mandorlini.

Meciul cu Rapid va fi decisiv

În acest context, antrenorul a făcut referire și la ultima etapă din Cupa României, care va fi decisivă. CFR va întâlni Rapid București, în deplasare, și va trebui să scoată un rezultat mult mai bun. Ambele echipe sunt la egalitate, în clasament, cu câte patru puncte. Drept care vor trage pentru a obține calificarea în sferturile de finală ale competiției.

„Știm sigur că va fi un meci important și pentru noi și pentru ei (n.r.-Rapid). Vom vedea atunci. Noi trebuie să pregătim foarte bine meciul de luni. Am fost mulțumit după meciul cu Farul, astăzi mai puțin. Cumva, acest rezultat dă continuitate, nu am pierdut”, a concluzionat antrenorul italian.

Alte rezultate în competiție

În această săptămână s-au disputat mai multe meciuri această fază a competiției. Rezultatele înregistrate au fost:

Cupa României, grupa A:

• Corvinul 1921 Hunedoara - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-0 (0-0)
  • Chindia Târgovişte - ACS Petrolul 52 Ploieşti 0-2 (0-1)
  • Progresul Pecica - AFC Hermannstadt 0-6 (0-3)

În clasament conduce Petrolul Ploieşti cu 6 puncte.

Cupa României, grupa B:

• CSA Steaua Bucureşti - FC Rapid Bucureşti 0-0
  • CSM Alexandria - FC Botoşani 2-1 (0-1)
  • FC Universitatea Cluj - CFR 1907 Cluj 1-1 (1-0)

Grupa este condusă, la egalitate de puncte, câte patru, de trei echipe, despărțite de golaveraj CFR 1907 Cluj, Universitatea Cluj și Rapid București

Cupa României, grupa C:

• Oţelul Galaţi - FCSB 1-1 (0-0)
  • SCM Zalău - FC U Craiova 1948 0-1 (0-1)

Pe primul loc, la egalitate de puncte se situează Oţelul Galaţi, FCSB și FC U 1948 Craiova

Cupa României, grupa D :

• CS Tunari - FC Voluntari 1-1 (0-0)
  • AFC UTA Arad - Universitatea Craiova 0-1 (0-0)
  • Gloria Buzău - FC Farul Constanţa 1-0 (0-0)

Pe primul loc în clasamentul grupei: FC Voluntari; Universitatea Craiova cu câte patru puncte.

Primele două clasate din fiecare grupă se califică în sferturile de finală din Cupa României(1A - 2B, 1C - 2D, 1D - 2C, 1B - 2A).