CUPA AFRICII. Guineea Ecuatorială merge în semifinale datorită unui arbitraj SCANDALOS

Guineea Ecuatorială a învins, sâmbătă, naționala Tunisiei, în sferturile de finală ale Cupei Africii, scor 2-1, și s-a calificat în penultimul act al competiției.

Guineea Ecuatorială, țara gazdă a Cupei Africii, a învins cu scorul de 2-1, după prelungiri, Tunisia, și s-a calificat în semifinale. Magrebienii au deschis scorul în minutul 70 prin Akaichi, dar gazdele au dus meciul în prelungiri după ce au primit cadou un penalty în minutul 90+1. Balboa a profitat de șansa nesperată, a egalat, și tot el a marcat golul victoriei, în minutul 102, atunci când a transformat impecabil o lovitură liberă de la 20 de metri.

În primul meci al zilei, Republica Democrată Congo a învins cu scorul de 4-2 pe cei din Congo. Golurile au fost reușite de Mbokani (65 și 90+1), Bokila (75) și Mpela (81) / Dore (55), Bifouma (62).