Cristiano Ronaldo, un nou record absolut în tricoul lui Manchester United. Meciul împotriva celor de la Everton a bifat o nouă bornă istorică

Cristiano Ronaldo, un nou record absolut în tricoul lui Manchester United. Meciul împotriva celor de la Everton a bifat o nouă bornă istorică Un fostbalist român a fost transferat într-o echipă din Arabia Saudită. Va fi coleg cu Ronaldo. Sursă Facebook

Portughezul Cristiano Ronaldo a reușit să obțină o nouă performanță în cariera sa de fotbalist. După meciul dintre Manchester United - Everton, încheiat cu un scor de 2 - 1, Ronaldo a ajuns la recordul de 700 de goluri marcate la nivel de club.

Lusitanul Cristiano Ronaldo a intrat în meci în minutul 29, odată cu accidentarea lui Anthony Martial. În minutul 44, Cristiano Ronaldo a reușit să înscrie în poarta adversarilor un al doilea gol pentru Manchester United.

Cristiano Ronaldo, o nouă performanță în meciul dintre Manchester United - Everton

„Diavolii roșii” s-au impus încă din minutul 6 al meciului, când Alex Iwobi a marcat printr-un un șut executat de la distanță.

Mai apoi, în minutul 16, echipa lui Erik Ten Hag a reușit să egaleze cu ajutorul brazilianului Anthony, cel care a înscris trei goluri în cele trei meciuri din Premier League ca membru al echipei Manchester United.

Cristiano Ronaldo, cel mai bun marcator din istoria fotbalului

Cristiano Ronaldo a reușit să marcheze cele mai multe goluri la nivel de club (450 de goluri înscrise) la echipa Real Madrid, unde a evoluat între anii 2009 - 2018. Pentru Manchester United, Ronald a înscris 144 de goluri în 340 de meciuri.

La Juventus, Cristiano Ronaldo a marcat 101 goluri în 134 de meciuri, în vreme ce pentru echipa Sporting Lisabona, prima la care a jucat lusitanul la nivel de seniori, acesta a înscris cinci goluri în 31 de meciuri.

Cristiano Ronaldo, record absolut în tricoul lui Manchester

Fotbalistul portughez Cristiano Ronaldo, vedeta lui Manchester United, a devenit cel mai bun marcator din toate timpurile din fotbalul mondial. El a înscris de trei ori în meciul disputat de echipa sa cu Tottenham Spurs, într-unul dintre cele mai bune meciuri ale sale.

Cristiano Ronaldo a reuşit poate cel mai bun meci al său de când joacă pentru Manchester United. Starul portughez a învins aproape de unul singur pe Tottenham Spurs, înscriind nu mai puțin de trei goluri. Meciul de fotbal s-a încheiat cu 3 – 2, după o triplă de senzaţie a lui Cristiano Ronaldo.

Iar asta nu este tot. Cu cele trei goluri înscrise împotriva lui Tottenham, Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator all-time din fotbalul mondial. El a reușit atunci un total de 807 goluri în meciuri oficiale în toată cariera sa. De menționat este că pentru Cristiano Ronaldo cea mai prolifică perioadă a fost cea de la Real Madrid.

Un nou record pentru Cristiano Ronaldo

Pe site-ul oficial al clubului Manchester United a apărut informația că starul Cristiano Ronaldo l-a depăşit pe Josef Bican. Conform datelor recunoscute de FIFA în anul 2020, Josef Bican a înscris un total de 805 goluri în cariera sa (anii 1930-1950). Cu reușitele din meciul cu Tottenham Spurs, Cristiano Ronaldo atinsese un număr de 807 goluri.

Cu acest hattrick din meciul cu Tottenham, Cristiano Ronaldo, în vârstă de 37 de ani, devenea al doilea cel mai bătrân jucător care reușește să marcheze trei goluri într-un singur meci de Premier League. Primul loc în acest clasament este ocupat de Teddy Sheringham. Acesta a marcat un hattrick împotriva lui Bolton Wanderers la 37 de ani și 146 de zile, conform GSP.ro.