Conference League. Olympiacos Pireu a ajuns în sferturile din finală

Conference League. Olympiacos Pireu a ajuns în sferturile din finalăSursă foto: facebook

Echipa greacă Olympiacos Pireu s-a calificat în sferturi, după ce a învins Maccabi Tel Aviv. Grecii au avut emoții, deoarece în tur, echipa israeliană câștigase cu 4-1.  Israelienii au au anulat încă din prima repriză avantajul din tur a gazdelor. Podence a deschis scorul în minutul 10, apoi Fortounis a făcut 2-0 în minutul 36, iar Ayoub El Kaabi a stabilit scorul pauzei în minutul 45+3, informează news.ro.

Conference League: Olympiacos Pireu s-a calificat în sferturi, după ce a învins cu Maccabi Tel Aviv

Olympuacos

Sursă foto: Facebook

Conform sursei citate, Maccabi a revenit cu golul din penalti al lui Zahavi, în minutul 57, însă El Kaabi a marcat în minutul 65 şi a trimis meciul în prelungiri. Aici, Jovetic, în minutul 93, şi El-Arabi. Astfel,  în minutul 103, au înscris golurile unui succes clar al lui Olympiacos, care s-a impus cu 6-1 şi, cu 7-5 la general, merge în sferturi, acolo unde s-au mai calificat AC Fiorentina, PAOK Salonic, Fenerbahce, Viktoria Plzen, Lille, Club Brugge şi Aston Villa. Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală are loc vineri, 15 martie la Nyon.

Olympiacos Pireu a lansat, în trecut,  acuzații la adresa Federației de Fotbal din Grecia. Clubul grec  a spus  este o organizație mafiotă, care are rolul de a influența rezultatele din competiția internă în funcție de propriile interese.

Astfel, sezonul 2024-2025 va fi unul greu pentru grecii de la Olympiacos Pireu.  S-a așteptat, inclusiv reacția, Guvernului de la Antena, pentru a lua măsuri împotriva „mafiei din fotbal”.

Conference League. Sezon greu pentru Olympiacos Pireu

„Vom aștepta să se întâmple o tragedie de neimaginat pentru ca guvernul să se trezească și să acționeze?!”, menționa, prin intermediul unui comunicat de presă clubul Olympiacos Pireu potrivit Marca.

Clubul a spus că Federația de Fotbal din Grecia l-a delegat pe arbitrul Anastasios Papapetrou la meciul cu Volos pentru a decide„în mare măsură” soarta campionatului, conform sursei citate.

Cei de la Olympiakos au susținut cu tărie că au fost dezavantajați de arbitrul Anastasios Papapetrou, care le-ar fi anulat incorect două goluri și, de asemenea, le-ar fi refuzat trei lovituri de la 11 metri.