Conference League. Başakşehir s-a calificat în grupe, alături de Gent

Conference League. Başakşehir s-a calificat în grupe, alături de Gent Başakşehir. Sursă foto: Facebook

Miercuri seara, echipele turcă Başakşehir și belgiană Gent s-au calificat în grupele Conference League, după ce au câștigat meciurile din manșa secundă a play-off-ului competiției.

Conference League. Başakşehir s-a calificat în grupe alături de Gent

În returul disputat la Istanbul, Başakşehir a reușit să își asigure calificarea în grupele Conference League după un meci strâns cu St Patrick. Deși prima manșă s-a încheiat fără goluri, echipa turcă a spart gheața abia în minutul 64, când Omer Ali Şahiner a înscris primul gol. Situația s-a complicat pentru irlandezi în minutul 81, când Aaron Bolger a primit un cartonaș roșu pentru un fault asupra lui Olivier Kemen. După eliminare, Kemen a majorat avantajul echipei sale la 2-0 cu un minut înainte de final, dintr-o pasă a lui Lima.

În altă parte, Gent a reușit să se impună în returul play-off-ului cu Partizan Belgrad, obținând victoria cu 1-0. Mathias Delorge a fost eroul meciului, marcând singurul gol al întâlnirii în minutul 88. Această victorie le asigură belgienilor locul în grupele competiției, având un scor general de 2-0 în favoarea lor.

Gent

Gent. Sursă foto: X.com

Horațiu Feșnic va arbitra în Conference League

Pe 29 august, stadionul Jan Breydelstadion din Brugge va găzdui returul confruntării dintre Cercle Brugge și Wisla Cracovia. Meciul va fi condus de arbitrul Horațiu Feșnic, alături de asistenții săi Vasile Marinescu și Alexandru Cerei. În calitate de al patrulea oficial va fi Szabolcs Kovacs, iar tehnologia VAR va fi operată de Sebastian Colțescu și Sorin Costreie.

Arbitrul central Horațiu Feșnic va avea un rol crucial în acest duel, având în vedere că va trebui să gestioneze un meci important pentru ambele echipe. Cu Vasile Marinescu și Alexandru Cerei ca asistenți, iar Szabolcs Kovacs ca al patrulea oficial, echipa de arbitraj este pregătită să asigure un meci corect și echitabil. În camera VAR, Sebastian Colțescu și Sorin Costreie vor fi responsabili pentru monitorizarea și revizuirea deciziilor majore ale meciului.

CFR Cluj se pregătește de un meci dificil în grupe

Tot joi, CFR Cluj va întâlni echipa Pafos, în meciul de retur al play-off-ului Conference League, cu începere de la ora 20:00. Primul meci, desfășurat pe teren propriu, s-a încheiat cu victoria clujenilor, grație unui gol marcat de Meriton Korenica. Scorul de 1-0 le oferă un avantaj valoros înainte de deplasarea în Cipru pentru meciul decisiv.

Partida va fi transmisă în direct pe Digi Sport 1 și poate fi urmărită și online de către abonații Digi România pe digisport.ro sau în aplicația Digi Sport. Având în vedere avantajul obținut în prima manșă, CFR Cluj are șanse mari de a se califica în faza grupelor Conference League, unde va înfrunta adversari din diverse colțuri ale Europei.

Dacă echipa antrenată de Dan Petrescu va reuși să treacă de Pafos, va accede în faza grupelor acestei competiții europene. Clujenii au mai avut o performanță remarcabilă în competițiile internaționale, reușind să ajungă în "primăvara europeană" acum două sezoane. Prin urmare, succesul în acest meci le-ar oferi o oportunitate valoroasă de a continua parcursul european.

În sezonul 2023 - 2024, nicio echipă din România nu s-a calificat în grupele cupelor europene.