Ciprian Tătărușanu, umilit de Cristiano Ronaldo

Ciprian Tătărușanu, umilit de Cristiano Ronaldo Sursa foto: Arhiva EVZ

Ciprian Tătărușanu a trăit din nou momente dificile pe teren, similare cu cele ale înfrângerii suferite în luna decembrie a anului trecut, când a încasat șapte goluri de la jucătorii echipei Al Hilal. În recentul meci dintre Abha și Al Nassr, echipa lui Cristiano Ronaldo a dominat complet, marcând de opt ori și obținând o victorie categorică.

Ronaldo a fost înlocuit la pauză, după ce a reușit să înscrie de trei ori în poarta lui Tătărușanu și să ofere alte două assist-uri.

Ciprian Tătărușanu, umilință în Arabia Saudită

În minutul 11 al meciului, starul portughez a reușit să deschidă scorul printr-o execuție de la aproximativ 17 metri, dintr-o lovitură liberă, având poziție centrală.

Pe parcursul partidei, au punctat următorii jucători: Cristiano Ronaldo în minutele 11, 21 și 42, Sadio Mane în minutul 33, Al Sulaiheem în minutul 44, A. Ghareeb în minutul 51, Al Elewai în minutul 63 și Al Kuwaykibi în minutul 86.

Fostul portar al naționalei României nu a reușit să respingă o minge trimisă de Ronaldo spre centrul porții. Ciprian Tătărușanu a încercat să intervină cu piciorul, dar gestul său nu a fost suficient pentru a împiedica golul portughezului.

Cristiano Ronaldo și-a completat dubla în minutul 21 al meciului, tot printr-o lovitură liberă. De această dată, execuția lui Ronaldo a avut loc de la aproximativ 24-25 de metri, puțin spre partea stângă.

Cu un șut plasat la colțul lung, CR7 l-a surprins pe Tătărușanu, care nu a reușit să reacționeze.

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo. Sursa foto: X (Twitter)

Cristiano Ronaldo, spectacol în partida dintre Abha și Al Nassr

În minutul 33, Cristiano Ronaldo  a livrat o pasă din careu, de pe partea stângă, către Mane, care a înscris dintr-o poziție centrală, cu poarta goală.

Ciprian Tătărușanu aproape că a reușit să respingă pasa de gol furnizată de CR7, dar din nou, portarul român nu a avut noroc.

Cristiano Ronaldo a continuat să impresioneze în prima repriză. În minutul 42, portughezul și-a completat hattrick-ul, reușind să-l învingă din alergare pe portar din afara careului, în timp ce Tătărușanu se afla la opt-nouă metri distanță de poarta sa.

CR7 a pus capăt unei reprize impresionante oferind o pasă decisivă. În minutul 44, găsindu-se singur în careul advers, Ronaldo i-a pasat pe lângă Tătărușanu lui Al Sulaiheem, care a înscris cu poarta goală, stabilind scorul la pauză: 5-0 în favoarea echipei Al Nassr.

Tătărușanu

Sursa foto: Arhiva EVZ

Ciprian Tătărușanu a mai luat trei goluri, fără Ronaldo pe teren

În pauză, atât Cristiano Ronaldo cât și Sadio Mane au fost schimbați. Cu toate acestea, coșmarul lui Ciprian Tătărușanu a persistat pentru că echipa Al Nassr a continuat să înscrie.

Sub îndrumarea lui Luis Castro, formația a marcat de încă trei ori în a doua repriză, prin A. Ghareeb (minutul 51), Al Elewai (minutul 63) și Al Kuwaykibi (minutul 86), potrivit gsp.ro.