Champions League. Victorie strălucitoare pentru Borussia Dortmund împotriva PSG, scor 1-0

Champions League. Victorie strălucitoare pentru Borussia Dortmund împotriva PSG, scor 1-0 Liga Campionilor. Sursa foto: Dechev | Dreamstime.com

Borussia Dortmund a reușit să învingă PSG cu un scor strâns, 1-0, pe teren propriu, în prima etapă a semifinalelor Champions League. Nemții au demonstrat o abordare tactică solidă și au reușit să-și impună jocul, obținând un avantaj important înaintea returului programat la Paris.

Borussia Dortmund a început în forță meciul, dominând primele minute. Intervenția lui Donnarumma a fost crucială în minutul 13, când a respins un șut puternic al lui Marcel Sabitzer.

Champions League. Borussia Dortmund a marcat în minutul 36

Cu toate acestea, gazdele au reușit să deschidă scorul în minutul 36, când Fullkrug a primit o pasă precisă în spatele apărării franceze. Cu o mișcare rapidă, el a pătruns în careu și a finalizat cu un șut la colțul lung al porții, marcând golul cu stângul.

Borussia Dortmund a continuat să preseze în atac până la finalul reprizei, iar Sabitzer a încercat să majoreze avantajul cu un șut din interiorul careului. Însă Donnarumma a reușit o nouă intervenție de excepție.

În repriza a doua a meciului din Champions League, parizienii au avut o dublă ocazie să egaleze în minutul 51, însă ghinionul i-a lovit pe cei de la PSG.

Într-un moment tensionat, Mbappé a lovit bara cu un șut puternic, iar mingea a continuat să fie în joc, ajungând în cele din urmă la Hakimi, care a reușit și el să lovească bara.

O altă ocazie importantă a fost ratată de oaspeți în minutul 56, când Fabian Ruiz nu a reușit să înscrie din centrarea precisă a lui Marquinhos.

PSG-Borussia Dortmund.

Sursa foto: Borussia Dortmund/ Facebook

Gazdele au replicat rapid prin acțiunea lui Jadon Sancho, care a reușit să pătrundă în careu și să ofere o pasă periculoasă, dar Fullkrug a trimis mingea peste poartă.

În minutul 72, Mbappé a executat perfect pentru Dembélé, însă șutul acestuia din urmă a fost slăbit și Kobel a reușit să respingă mingea.

Șansa de a egala în meciul din Champions League a continuat să planeze pentru PSG. Însă și de această dată Dembélé a ratat o oportunitate importantă în minutul 80, trimițând mingea peste poartă dintr-o poziție ideală, potrivit News.ro.

Dortmund și-a arătat supremația pe teren

Potrivit datelor de la Transfermarkt, diferența în valoarea loturilor celor două echipe este de 540 de milioane de euro.

Lotul jucătorilor de la PSG este evaluat la 1,02 miliarde de euro, în timp ce cei de la Dortmund sunt evaluați la 463 de milioane de euro.

Borussia Dortmund

Cu toate acestea, în teren, discrepanța de valoare nu a fost evidentă. Borussia Dortmund, considerată surpriza acestei ediții din Champions League, a demonstrat de ce a ajuns în semifinale în acest sezon, punând în dificultate adversarul mult mai valoros.

Echipa germană merge acum la Paris pentru returul din 7 mai, având prima șansă de a se califica în finala Champions League.