CFR Cluj, campioana României, jalnică și la periferia fotbalului din Europa. Scandal uriaș între Petrescu și Șumudică Sursa: Arhiva EVZ

CFR Cluj a pierdut prima partidă jucată în Conference League, scor 0-1 la Jablonec, iar antrenorul Dan Petrescu l-a acuzat pe Marius Șumudică, fostul tehnician al ardelenilor.

CFR Cluj a debutat cu o înfrângere în Conference League, a treia competiție, ca importanță, din fotbalul continental. Joi seară, campioana României a pierdut în deplasare, cu cehii de la Jablonec, scor 0-1. Vaclav Pila a marcat unicul gol, din penalty, în minutul 52. A fost al 2-lea eșec înregistrat de antrenorul Dan Petrescu, după revenirea pe banca „feroviarilor”. În campionat CFR Cluj fusese învinsă la Botoșani, scor 0-1.

CFR Cluj, depășită total. Acuzații lansate de Dan Petrescu spre Marius Șumudică

În celălalt meci al grupei D, Randers FC (Danemarca) şi AZ Alkmaar (Olanda) au terminat nedecis, 2-2.

La final, Dan Petrescu a dat vina pe Marius Șumudică, predecesorul său, pentru starea echipei. „În prima repriză adversarul era foarte montat, a intrat bine. Jablonec a câștigat toate duelurile, au stat mai bine fizic. Eu când fac un lot, aleg jucători cu forță. Anul ăsta n-am fost la CFR să fac lotul, iar acum suferim din toate punctele de vedere. Dar repriza a doua ne dă speranțe!

N-am început eu pregătirea, n-am făcut eu transferurile. E imposibil să ai un impact rapid. Edi Iordănescu la FCSB a pierdut cu 1-4, abia al 3-lea joc l-a câștigat. Nu poți avea un impact imediat. Încerc să repar ce a fost făcut greșit înainte”, a afirmat Dan Petrescu.

Marius Șumudică nu a rămas dator și a replicat tăios. „Mi-e jenă. E jenant să intru în discuții contradictorii cu un coleg. I-aș pune o singură întrebare domnului Petrescu. Am intrat din respect pentru ce s-a întâmplat și pentru toți iubitorii de fotbal. Vă spun exact ce se întâmplă la CFR. Dacă afirmă aceste lucruri, este grav.

Să nu uităm că domnul Petrescu cu un coleg de-ai dumnevoastră care dă mereu din mâini, să îl imite cu Giovanni Becali. Mister (n.r. - Ilie Dumitrescu), care era în emisiune înaintea meciului cu FCSB... Am trăit un moment penibil pentru fotbalul românesc, când domnul Ilie Dumitrescu a afirmat clar că Dan Petrescu nu stă în același hotel cu echipa. El stătea. Eu mă trezeam de vreo lună, mă tot întâlneam cu Mara prin hotel. Mă băteam cu ei pe lift. Am simțit eu ceva atunci. Poate a fost o pură întâmplare.

„Ce să pregătească el într-o zi?”

Revenind. Mister Ilie, înaintea rezultatului cu FCSB, a spus că Dan Petrescu nu a luat legătura cu echipa. Așa era normal, nu semanse contract. După meci, Ilie Dumitrescu arată mesajele de la Petrescu, că a pregătit el meciul. Ce să pregătească el într-o zi?! Ce facem acum, vreți să spuneți? Ne ascundem după păpușoi? Nu vedeți ce se întâmplă în fotalul românesc? Mai are să spună că am pregătit eu meciul cu Jablonec”, a spus „Șumi” la Digi Sport.