CE Under 17: România, doar remiză cu Cehia

Echipa naţională de juniori sub 17 ani a României a ratat astăzi pe ultima sută de metri o victorie în faţa Cehiei, în meciul de debut la Campionatul European din Serbia.

Tricolorii pregătiţi de Adrian Văsîi n-au reuşit decât un 1-1 cu cehii, cu care împart poziţia secundă în clasament după prima etapă a Grupei B.

Reprezentativa noastră a început jocul în forţă şi a ratat câteva ocazii bune de gol. Până la urmă, tricolorii au reuşit să mar cheze în minutul 50, prin Him cinschi, şi se părea că victoria nu le mai poate scăpa.

Adversarii au egalat însă cu doar 2 minute înainte de expirarea timpului regulamentar. Adrian Văsîi a folosit echipa: Brănescu - Mişu (70, Birău), Schuller, Puţanu, Mitache - A. Vaştag, Ţâru - Bumba, I. Roşu, Petresc (51, Păiuş) - Himcinschi (71, D. Buia).

Tot astăzi, în celălalt joc din Grupa B, Olanda a învins cu 2-0 Germania. Următorul meci al României este programat vineri, de la ora 18.00, cu Olanda.

4

a fost locul ocupat în grupă de juniorii Under-16 la Europenele din 2001, unde au pierdut toate meciurile

30.000 de euro, primă pentru titlul european

Pentru a-i motiva suplimentar pe fotbaliştii tricolori, FRF a stabilit acordarea unor bonusuri financiare consistente. "Mânjii" lui Văsîi vor încasa 30.000 de euro "de căciulă", dacă vor deveni campioni europeni, 20.000 de euro dacă vor juca finala şi 10.000 de euro, în cazul în care vor câştiga "bronzul". O clasare pe locul trei în grupă îi aduce fiecărui junior câte 5.000 de euro.

În lotul echipei sunt nume sonore. Darius Buia, băiatul fostului fotbalist, Andrei Vaştag, fiul fostului pugilist, şi Fabian Himcinschi, băiatul lui Adorian, ex-jucător la Unirea Alba-Iulia. Vedeta echipei este Laurenţiu Brănescu, portarul formaţiei Juventus Torino. REPUBLICA CEHĂ - ROMÂNIA 1-1 Au marcat: Salašovič (78) - Himcinschi (52) min. 80 - Final de meci la Belgrad. România a ratat victoria în ultimele minute de joc. min. 78 - Salašovič egalează pentru Cehia cu un şut de la peste 30 de metri. min. 70 - Văsâi a făcut toate cele trei schimbări: Buia a intrat în locul marcatorului golului, Himcinschi, Birău l-a înlocuit pe Mişu, iar Petresc pe Paius. min. 60 - Cehii au revenit în ofensivă. Mişu şi Himcinschi au primit un cartonaş galben. Marcatorul golului, Himchinschi, a trimis pe lângă poartă. min. 52 - Gol România! Himcinschi a înscris în poarta cehilor după o frumoasă acţiune personală. min. 50 - România domină startul reprizei secunde. Himcinschi şi Bumba au trecut pe lângă gol. min. 41 - A început repriza secundă. min. 40 - Pauză la Belgrad. România şi Cehia sunt la egalitate, scor 0-0. min. 30 - Roşu şi Mişu au irosit două bune ocazii de gol pentru România. Mitache (România) a fost şi el avertizat de arbitru, după ce l-a faultat pe Kundratek. min. 20 - Zima, portarul cehilor, a reţinut cu siguranţă şutul lui Roşu. Cu toate acestea, adversarii oamenilor antrenaţi de Adrian Văsâi sunt mai insistenţi în ofensivă. Kundratek (Cehia) a primit un cartonaş galben pentru un fault asupra lui Mitrache.   min. 10 - După un început mai bun al tricolorilor, cehii au reuşit să echilibreze jocul. Ocaziile de poartă importante ocolesc partida dintre Cehia şi România.

min. 1 - A început partida de la Belgrad. Se vor juca două reprize de câte 40 de minute. Cehia: Zima - Karafiat, Adamec, Luftner, Salasovic, Svoboda, Zdenek, Kundratek, Holub, Sterba, Masek. Antrenor: Josef Csaplár. Rezerve: Macej - Jan Filip, Nerad, Kadula, Julis, Stratil România: Brănescu - Mişu, Schuller, Puţanu, Mitache - Ţîru, Vaştag - Petresc, Roşu, Bumba - Himcinschi. Antrenor: Adrian Văsâi. Rezerve: Şerban, Buia, Neag, Birău, Paius, Roman Arbitri: Kristo Tohver (Estonia) - Arunas Seskus (Lituania), Giorgi Kruashvili (Gorgia). Stadion: FK Obilić (Belgrad, Serbia)

Germania - Olanda 0-2 | FINAL Marcatori: Rekik (50), Ebecillo (76)

Rezultate Grupa A:

Franţa - Anglia 2-2 Haller (15, 65) / Hope (8), Powell (28)

Serbia - Danemarca 2-3 Jesic (31), Ozegovic (54) / Johannesen (33), Nastic (39 - autogol), Fischer (76) Romulus Buia: "Fi-miu e mai lent decât mine!"

Curtat de clubul AS Roma, Darius Buia este încurajat de tatăl său, fost jucător important în Liga I, printre alte echipe, la Dinamo şi Poli AEK. "Am speranţe mari cu el. Sper să joace măcar la nivelul la care am făcut-o eu. Darius abia a făcut 17 ani. Trebuie să mai crească fizic. Faţă de mine, el este mai lent. I-am şi zis asta. Are nevoie de mai multă viteză. Joacă atacant, e stângaci, l-aş asemăna cu Christian Vieri. Acum este la LPS Banatul, dar din vară vreau să semneze cu o echipă, poate chiar cu Roma", ne-a declarat Buia senior.

Pentru că nu şi-a lăsat copilul să semneze cu FC Timişoara, Romică a fost dat afară de la Centrul de Copii şi Juniori al bănăţenilor. "Ei ar fi vrut să îl ia fără niciun ban. Le-am zis să îmi dea măcar un apartament în Timişoara, iar ei m-au întrebat dacă eu ştiu cât costă aşa ceva. Atunci a căzut totul", ne-a povestit cel poreclit "Figo". Darius Buia, băiatul fostului jucător de la Poli Timişoara, este comparat cu italianul Christian Vieri.