Corinthians este cea mai bun? echip? de fotbal din lume!

Echipa brazilian? a învins-o ast?zi, la Yokohama, pe Cherlsea Londra, cu scorul de 1-0, în finala Campionatului Mondial al Cluburilor. Echipa lui Abramovici este prima campioan? a Europei care pierde aceast? competi?ie din 2006 încoace.

Corinthians a detonat „bomba” în finala Campionatului Mondial al Cluburilor, învingând-o pe Chelsea Londra cu scorul de 1-0. Unicul gol al finalei de la Yokohama (Japonia) a fost izbutit de peruanul Paulo Guerrero, în minutul 69.

Ramos Cassio, portarul lui Corinthians, a fost declarat cel mai bun juc?tor al finalei.

La acest meci au asistat 68.275 de spectatori, dintre care 20.000 de brazilieni!

Chelsea n-a mai câ?tigat nimic dup? ce s-a impus în Liga Campionilor. A pierdut atât Supercupa Europei (1-4 cu Atletico Madrid), cât ?i Campionatul Mondial al Cluburilor (0-1 cu Corinthians).

Din 2006 încoace nicio campioan? a Europei n-a mai clacat în Campionatul Mondial al Cluburilor. Atunci, s-au impus al?i brazilieni, cei de la Internacional Porto Alegre (1-0 cu Barcelona).

Corinthians a repetat isprava de la prima edi?ie a Campionatului Mondial al Cluburilor, care a fost organizat chiar în  ?ara Cafelei. În urm? cu 12 ani, Corinthians a învins-o pe cona?ionala Vasco da Gama (scor 4-3, dup? executarea loviturilor de departajare).

Mexicanii de la Monterrey au câ?tigat finala mic?, disputat? în aceast? diminea??, împotriva egiptenilor de la Al - Ahly, cu scorul de 2-0. Golurile au fost marcate de J. M. Corona (3), C. Delgado (66).

Corinthians - Chelsea 1-0

Marcator: P. Guerrero (69)

CORINTHIANS: Cassio - Alessandro, P. Andre, Chiao, F. Santos - Paulinho, Ralf - Danilo, J. Henrique, Emerson - Guerrero Antrenor: Tite

CHELSEA: Cech - B. Ivanovici, G. Cahill, D. Luiz, A. Cole - Ramires, Lampard - Moses, Mata, Hazard - F. Torres Antrenor: Rafa Benitez

MINUTUL 90+4: Mata este aproape de gol. Imediat dup? aceast? ocazie s-a fluierat finalul. Corinthians este cea mai bun? echip? din lume!

MINUTUL 90+2: Fernando Torres a înscris, dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

MINUTUL 90: Cahill a fost eliminat! Schimbare la Corinthians: iese Emerson, intr? Wallace.

MINUTUL 85: A intrat Marin, cel care i-a luat locul lui Hazard. MINUTUL 85: Schimbare la brazilieni. A ie?it Guerrero ?i a intrat Martinez.

MINUTUL 83: Modificare la Chelsea: a ie?i Ivanovici, a intrat Azpilicueta MINUTUL 72: Schimbare la Chelsea. A intrat Oscar ?i a ie?it Moses. MINUTUL 69: GOOOL CORINTHIANS. Paulo Guerrero a deschis scorul cu o lovtur? de cap, dup? o deviere norocoas?. Trei juc?torii ai londonezilor erau pe linia por?ii, dar n-au putut interveni.

MINUTUL 46: A început repriza secund?.

MINUTUL 45: Pauz? la Yokohama.

MINUTUL 41: Cassio a prins ?i ?utul lui Mata.

MINUTUL 39: Cassio a scos extraordinar ?utul lui Moses. Portarul lui Corinthians este într-o form? de zile mari.

MINUTUL 33: Brazilienii au fost foarte aproape s? deschid? scorul, dar au trimis mingea în bara din dreapta lui Cech. MINUTUL 10: Londonezii au prima mare ocazie a meciului. Cahill a ?uta din apropiere, dar ?utul a fost respins de pe linia por?ii.

MINUTUL 1: A început meciul.