Campioana României la handbal a pierdut șansa calificării directe în sferturile Ligii Campionilor. Ce meciuri urmează pentru Rapid București

Campioana României la handbal feminin, Rapid Bucureșt, a pierdut șansa de a ocupa unul din primele două locuri în grupă, fiind învinsă de Metz Handball, liderul grupei B din Liga Campionilor.

Scorul a fost de 36-34 (20-17), în etapa a XIII-a. Pentru România au înscris Korsos, Badea şi Janjusevic, câte șase reușite, în timp ce pentru Metz principala marcatoare a partidei a fost Almeida de Paula, cu opt goluri.

Rapid a pierdut meciul decisiv pentru calificarea în Liga Campionilor

Din lotul campioanei României au absentat, accidentate, jucătoarele Marta López şi Sorina Grozav. În etapa a XIII-a a grupei B s-a mai jucat meciul dintre Lokomotiva Zagreb - Storhamar 22-31, și Team Esbjerg - Buducnost 30-20, duminică urmând să aibă loc meciul Kastamonu - Gyor.

După 13 meciuri jucate, Rapid București a reușit să acumuleze opt puncte, clasându-se astfel, cel mai probabil, pe locul 4, urmând să joace un play-off pentru calificarea în sferturi cu locul 5 din Grupa A.

În primele partide din grupa B, campioana României a obţinut rezultatele: 31-27 cu Lokomotiva Zagreb, 32-32 cu Metz Handball, 33-26 şi 28-22 cu Kastamonu Belediyesi GSK, 34-32 şi 30-35 cu Team Esbjerg, 30-30 şi 39-29 cu Buducnost, 27-25 şi 36-29 cu Storhamar, 30-32 şi 30-27 cu Gyor ETO.

Ce urmează pentru Campioana României

Pe 12 februarie va avea loc ultimul meci din grupa B, disputat de Rapid București pe teren propriu împotriva Lokomotiva Zagreb. CSM București s-a calificat deja în sferturile de finală, care joacă în grupa A a competiției. Primele două clasate se califică direct în sferturi, iar echipele de pe locurile 3-6 vor juca încrucişat în faza play-off, pentru alte patru locuri disponibile. Turneul Final va avea loc la Budapesta, în 3-4 iunie.

În prezent, trofeul Ligii Campionilor este deținut de echipa din Norvegia, Vipers Kristiansand, potrivit ziare.com.

În primul meci din 2023 în Liga Campionilor la handbal feminin, Rapid București, campioana la handbal feminin, a învins pe teren propriu formaţia Buducnost Podgorica, cu scor 39-29 (17-12), în etapa a X-a din grupa B.

În urma victoriei, Rapid a urcat pe locul 3 în grupa B. Principalele marcatoare au fost Polman 6 goluri, Kanor 5, Grozav 5, pentru Rapid, respectiv Godec 8 reuşite, pentru Buducnost.