Bundesliga. Borussia Dortmund, umilită de Stuttgart

Bundesliga. Borussia Dortmund, umilită de Stuttgart Borussia Dortmund. Sursă foto: Facebook

VfB Stuttgart a obținut o victorie categorică pe teren propriu, învingând Borussia Dortmund cu scorul de 5-1, într-un meci din etapa a patra a Bundesliga.

Stuttgart a deschis scorul rapid prin Undav în minutul 4, iar Demirovic a dublat avantajul în minutul 21. După ce Millot și Toure au contribuit cu alte goluri, Undav a închis tabela cu un gol în prelungiri. Singurul gol al lui Dortmund a fost marcat de Guirassy în minutul 75.

Într-un alt meci al aceleiași etape, Bayer Leverkusen a câștigat spectaculos cu 4-3 în fața lui Wolfsburg. Gazdele au marcat prin Wirtz, Tah, Hincapie și Boniface, în timp ce Wolfsburg a răspuns prin Bornauw și Svanberg. Gerhardt de la Wolfsburg a fost eliminat în minutul 88, lăsând echipa în inferioritate numerică.

Partida dintre St. Pauli și RB Leipzig s-a încheiat fără goluri, scor 0-0, într-un duel mai echilibrat și dominat de defensivă.

Cei mai valoroși jucători din Bundesliga

Bundesliga continuă să câștige teren în fotbalul mondial, atrăgând jucători de elită la echipele sale de top. Creșterea în prestigiu a ligii se datorează în mare parte tinerilor fotbaliști talentați care își construiesc cariere impresionante în Germania. Această ligă a devenit un veritabil trampolină pentru jucătorii care visează la performanțe la cel mai înalt nivel, precum Erling Haaland și Jude Bellingham.

De-a lungul anilor, fotbalul german a fost o rampă de lansare către gloria internațională pentru mulți fotbaliști de top. Tinerii jucători talentați contribuie la ridicarea nivelului competiției, iar statisticile recente evidențiază cei mai valoroși jucători care își fac simțită prezența în Bundesliga. Liga este cunoscută pentru modul în care sprijină dezvoltarea tinerelor talente și le oferă șansa de a străluci.

Benjamin Sesko, atacantul celor de la RB Leipzig, este considerat unul dintre cei mai valoroși jucători din Bundesliga, cu o cotă estimată la 50 de milioane de euro. Tânărul sloven impresionează prin eficiența sa în fața porții, fiind un adevărat star în ascensiune în fotbalul german.