Beinur susține că Rolls-Royce-ul lui Rizea ar fi provenit de la soțul Laurei Vicol, după ce nu a mai plătit leasingul, și a fost preluat ulterior de Maricel Păcuraru

Beinur susține că Rolls-Royce-ul lui Rizea ar fi provenit de la soțul Laurei Vicol, după ce nu a mai plătit leasingul, și a fost preluat ulterior de Maricel PăcuraruCristian Rizea / sursa foto: captură video

O serie  de afirmații lansate recent în spațiul public aduce în atenție presupuse legături și interese economice care i-ar implica pe Cristian Rizea, Laura Vicol și Vladimir Ciorbă.

Subiectul a fost deschis de Nuredin Beinur, într-un podcast, unde a susținut că „Laura Vicol și Vladimir Ciorbă i-au dat lui Cristian Rizea un Rolls Royce”, precizând că autoturismul „ar fi fost al lui Vladimir Ciorbă”.

În același context, acesta a afirmat că „Cristian Rizea și Laura Vicol, împreună cu alții din spate, vor să pună mâna pe Nordis, care valorează câteva sute de milioane de euro”.

Explicații alternative privind proveniența Rolls Royce-ului

Ulterior, în spațiul online au apărut și alte versiuni referitoare la autoturismul utilizat de Cristian Rizea. Alexandru Zidaru, cunoscut drept Makaveli, a afirmat într-un clip publicat pe o rețea de socializare că mașina ar avea o altă proveniență.

„Mașina lui Cristian Rizea a fost a bărbatului Laurei Vicol care nu a mai plătit leasingul la ea. A preluat Maricel Păcuraru leasingul și i-a trimis-o lui Rizea să umble cu ea”, a declarat acesta.

Makaveli a sugerat și existența unor relații mai extinse între mai multe persoane, afirmând:

„Tot ce vedeți sunt închiriați la Păcuraru, la Plaha”.

În același context, acesta a descris o interacțiune între Cristian Rizea și o altă persoană publică: „Când a sunat Rizea, Ninel a venit ca și câinile: te rog eu să nu se mai ia de mine”.

Makaveli: Rizea e angajatul lui Maricel Păcuraru

În cadrul acelorași intervenții, Makaveli a făcut afirmații și despre presupuse relații din zona politică și media. „Și tu, Ninele, ești la Realitatea datorită mie că ți-ai negociat trei ani să te duci la Realitatea până la parlamentare”, a spus acesta, adăugând:

„Rizea e angajatul lui Maricel”.

De asemenea, acesta a lansat afirmații directe la adresa lui Ninel Peia: „Tu ești Ninel al lui Makaveli, Ninel Peia nu există. Nu mai prinzi tu parlament”.

@socialbook.tv Rolls-Royce-ul lui Cristian Rizea este al lui Vladimir Ciorbă #rizea #cristianrizea #lauravicol @Beinur Nuredin #nuredinbeinur #vladimirciorba ♬ original sound - SocialBook TV

Afirmațiile nu au fost confirmate prin documente sau poziții oficiale ale celor vizați.

Sprijinul financiar a lui Cristian Rizea

Makaveli a susținut, într-o altă intervenție, că fostul deputat Cristian Rizea ar beneficia de sprijin financiar din partea unor persoane influente.

„Vreau să știe și domnul Gigi Becali și toți ceilalți pe care i-a jignit, cine îl plătește și cine îl pune. Fiți atenți, dar o să dau probele, doar dacă mă cheamă cineva”, a declarat acesta.

În continuare, a afirmat: „Maricel împreună cu un om politic te țin în spate”, sugerând existența unui sprijin constant.

Referitor la situația locativă și bunurile utilizate, acesta a spus: „Ei ți-au închiriat apartamentul din Sectorul 1. Dacă nu zic adevărat, arată-le la oameni contractul de închiriere. Care ți-au închiriat și mașina”.

Makaveli a reiterat solicitarea de clarificări publice, afirmând:

„Dacă nu e adevărat arată-ne contractul de închiriere la apartament și la mașină”.

Contextul schimbului de acuzații

Declarațiile apar pe fondul unui conflict public desfășurat în mediul online de mai multe luni, în care persoanele implicate își adresează acuzații reciproce. Schimburile de replici includ referiri la relații personale, activități profesionale și presupuse interese financiare.

Până în prezent, nu există informații privind deschiderea unor anchete oficiale legate de aceste afirmații

1
2