Bayer Leverkusen și Atalanta și-au asigurat locurile în finala Europa League

Bayer Leverkusen și Atalanta și-au asigurat locurile în finala Europa League Europa League. Sursa foto: Facebook- UEFA Europa League

Bayer Leverkusen și Atalanta și-au surclasat adversarii și și-au asigurat astfel locurile în finala Europa League, care va avea loc în orașul Dublin, pe data de 22 mai.

În returul cu Roma, Bayer Leverkusen a avut parte de momente tensionate, chiar dacă câștigase cu 2-0 în prima manșă.

Echipa italiană conducea cu 2-0 în minutul 81, grație unui duble marcate de Leandro Paredes. Cu toate acestea, campioana germană a revenit în joc după autogolul lui Gianluca Mancini.

Europa League. Bayer Leverkusen și Atalanta și-au asigurat locul în finală

În fața elevilor lui De Rossi, echipa lui Leverkusen a avut parte de un moment critic, aproape să-și încheie seria de invincibilitate.

Totuși, în prelungirile partidei, Stanisic a reușit să salveze situația și să mențină neînvinsă echipa condusă de Xabi Alonso.

Astfel, Bayer Leverkusen a înregistrat al 49-lea meci oficial consecutiv fără înfrângere, stabilind un nou record de invincibilitate în istoria fotbalului european.

Bayer Leverkusen

Sursa foto: Bayer Leverkusen/ Facebook

În cealaltă semifinală din Europa League, echipa Atalanta Bergamo și-a demonstrat calitatea încă din primele momente ale meciului cu Marseille.

Au avut o ocazie importantă de a marca încă de la început, când De Keteleare a trecut de portarul Lopez, dar a trimis mingea în bară.

Atalanta Bergamo, în prima finală europeană

Scamacca a avut apoi două oportunități mari ratate în fața porții. Însă deschiderea scorului a survenit în minutul 30, când Lookmann a trimis cu precizie în colțul lung al porții din afara careului.

În minutul 52, Ruggeri a înscris golul care a apropiat-o pe Atalanta de prima finală Europa League din istoria clubului.

Atalanta Bergamo

Sursa foto: Atalanta Bergamasca Calcio/ Facebook

Apoi, în prelungiri, Toure a marcat al doilea gol, declanșând petrecerea în orașul Bergamo, potrivit gsp.ro.

Rezultate Europa League:

Atalanta Bergamo - Olympique Marseille 3-0

Au marcat: Ademola Lookman 30, Matteo Ruggeri 52, El Bilal Toure 90+5. În tur: 1-1.

Bayer Leverkusen -AS Roma 2-2

Au marcat: Gianluca Mancini (autogol) 82, Josip Stanisic 90+7, respectiv Leandro Paredes 43 - penalty, 66 - penalty. În tur: 2-0.