Premieră în Bundesliga. Bayer Leverkusen a câștigat primul titlu din istorie

Premieră în Bundesliga. Bayer Leverkusen a câștigat primul titlu din istorie Bayer Leverkusen Sursa foto X

Bayer Leverkusen este noua campioană a Germaniei, după victoria cu Werder Bremen, în etapa a 29-a, 5-0 pe teren propriu. Cu Xabi Alonso pe bancă, Bayer s-a detașat mult cu cinci etape înainte de final.

Pentru echipa lui Xabi Alonso, câștigarea titlului reprezintă o premieră, fiind prima oară când se întâmplă în istoria sa. Viitoarea campioană are 16 puncte în fața următoarelor clasate, Bayern Munchen şi VfB Stuttgart, imposibil de recuperat.

Bayer Leverkusen campioana Germaniei

Echipa antrenată de Xabi Alonso a câștigat pentru prima oară, în istoria sa, campionatul de fotbal al Germaniei. Duminică, Bayer Leverkusen a câștigat cu scorul 5-0 în fața celor de la Werder Bremen. Meciul s-a disputat în etapa a 29-a din campionat. Leverkusen are 16 puncte mai mult decât următoarele clasate, Bayern Munchen şi VfB Stuttgart și s-a desprins în campioană.

Bayer Leverkusen, club înfiinţat în 1904, avea până doar două trofee în vitrina sa. Germanii au obținut Cupă UEFA, în 1988, şi o Cupă a Germaniei (1993). Echipa a devenit revelația acestui sezon, fiind neînvinsă în toate competiţiile. Bayer mai are posibilitatea să câștige încă două trofee. Echipa este calificată în finala Cupei Germaniei şi în sferturile de finală ale Europa League.

În campionat, Bayer Leverkusen a acumulat 79 de puncte. Bayern Munchen, câştigătoarea ultimelor unsprezece ediţii ale campionatului, are 63 de puncte. Astfel, șansele bavarezilor la nou titlu sunt nule. În schimb, formaţia pregătită de Thomas Tuchel are golaveraj mai bun decât Stuttgart, care este pe locul 3.

Viitorii campioni au spulberat Werder Bremen

Bayer Leverkusen a spulberat Werder Bremen în ultima etapă, într-un meci pe teren propriu. Scorul final a fost 5-0 pentru gazde. Golurile au fost marcate de Victor Boniface, în minutul 25, din penalty, Granit Xhaka (60) şi Florian Wirtz (68, 83, 90). Cu această victorie, Leverkusen și-a întărit poziția în fruntea clasamentului.

Bayer Leverkusen a controlat total meciul cu Werder Bremen. Boniface a transformat un penalty, în minutul 25, după ce Hermann a fost faultat în careu. La finalul primei reprize, Adli a încercat să ducă scorul la 2-0, însă mingea a lovit doar bara transversală.

În partea a doua Bayer s-a dezlănțuit prin Xhaka, în minutul 60 și apoi prin Wirtz. Acesta a înscris de trei ori, ultimul gol chiar în finalul meciului, în minutul 90. După reușita din minutul 83, fanii au invadat terenul de joc sărbătorind anticipat primul titlu din istorie.

Xabi Alonso

Xabi Alonso Sursa foto: X

Bayer Leverkusen nu mai poate fi ajunsă

Ocupanta locului secund, Bayern Munchen a câștigat, la rândul său, în etapa de săptămâna trecută. Sâmbătă, Bayern a învins-o acasă pe FC Koln cu scorul de 2-0.

Bayer Leverkusen, cu Xabi Alonso pe bancă ar putea stabili și recordul absolut de invincibilitate. Bayer a egalat performanța celor de la Juventus, din sezonul 2011/2012. Italienii au reușit 42 de partide fără înfrângere.

Pe de altă parte, Xabi Alonso este noul antrenor care întrerupe serie de campionate câștigate de Bayern Munchen. Anteriorul a fost Jurgen Klopp care a reușit să întrerupă serie de titluri consecutive a lui Bayern. El a cucerit Bundesliga cu Borussia Dortmund în sezonul 2011/2012.

Acum a venit rândul lui Xabi Alonso, la conducerea celor de la Bayer Leverkusen. Tehnicianul a anunțat că va rămâne la Leverkusen și în sezonul viitor, ceea ce dă emoții și mai mari bavarezilor.