Barcelona a învins-o pe Napoli, scor 3-1, în optimile Ligii Campionilor

Barcelona a învins-o pe Napoli, scor 3-1, în optimile Ligii Campionilor Barcelona. Sursa foto: Facebook

Barcelona a învins-o pe Napoli în optimile Ligii Campionilor și a obținut calificarea în sferturile competiției. Este prima echipă din istorie care începe cu doi jucători foarte tineri într-un meci din etapa eliminatorie a Ligii Campionilor. Lamine Yamal: 16 ani și Pau Cubarsí: 17 ani (foto).

Returul optimilor Ligii Campionilor s-a jucat cu casa închisă într-o atmosferă cu adevărat specială. După 1-1 în manșa întâi, totul era posibil între campioanele Spaniei și Italiei.

Singurul trofeu rămas disponibil în ambele tabere rămânea Liga, cu prestigiul și milioanele de euro atât de necesare Barcelonei. Napoli avea și un stimulent deosebit pentru a ajunge în sferturi. Este prima de 10 milioane de euro, la care patronul De Laurentiis promitea să supraliciteze.

Ar putea fi o imagine cu 2 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi textBarcelona. Sursa foto: Facebook

Raphinha, pasă decisivă și apoi șut în bară

Trupa noului antrenor al azzurrilor, Francesco Calzona (al treilea în acest sezon!), a intrat fără complexe în teren și și-a procurat prima mare ocazie, cu lansarea lui Osimhen către poarta lui Ter Stegen. Nigerianul, aflat în ofsaid, a tras slab și i-a trimis mingea în brațe germanului, golul oricum s-ar fi anulat cu VAR, chiar dacă asistentul batav n-a ridicat steagul.

Răspunsul blaugrana a venit cu diagonala lui Fermin Lopez, departe de cadrul porții, dar mai ales, cu lobul lui Fermin Lopez (peste bară), scăpat singur spre careul napoletanilor.

Ar putea fi o imagine cu 4 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi text care spune „VICTORIA UNHCR ACNUR Û CHAMPION U31 1N N N FERMÍN 15' 30' RRAHMANI JOÃO CANCELO 17' LEWANDOWSKI 83'”

Sursa foto: Facebook.

Barcelona nu a mai avut demult un start atât de bun

A doua oară, Fermin n-a mai iertat și, din pasa perfectă venită de la Raphinha, l-a executat pe Meret din interiorul careului mare (15). Un 2-0 blitz, speculând erorile în lanț ale defensivei oaspeților. De 15 ani nu mai reușise Barcelona (din aprilie 2009, împotriva lui Bayern, după 12 minute) să-și asigure un avantaj de două goluri pe tabelă în mai puțin de o jumătate de repriză.

Napoli nu s-a predat și a găsit și ea slăbiciuni în apărarea lui Xavi, la eroarea la ofsaid făcută de Araujo, furat de peisaj. Politano a pasat ideal și Rrahmani a plasat mingea perfect, în plasa laterală. 2-1 și campionii Italiei erau back in business. O sclipire efemeră?

Ba bine că nu! Politano, tot un fundaș, l-a întins bine de tot pe Ter Stegen, ce a scos de sub bară lovitura de cap în diagonală semnată de Di Lorenzo. Cele două echipe, reactive și agresive, au făcut concurs de contraatacuri! Așa că echilibrul a rămas foarte fragil. 2-1 la pauză.

Gol anulat lui Lamine Yamal

Balanța se putea reechilibra chiar după reluare. Kvaratskhelia a încercat și șutul de la distanță, nu doar driblingurile (e cel mai bun din competiție la acest capitol!), însă mingea n-a prins de puțin poarta.

Și în careul celălalt a apărut pericolul, reprezentat de șutul slab, chiar pe direcția lui Meret. Forțele proaspete trimise pe gazon de cei doi antrenori trebuiau să încline balanța, într-o repriză însă cu mai puține oportunități decât în actul întâi.

Tot Barca a amenințat cu un 3-1, la lovitura liberă a lui Raphinha, jos la colț, neutralizată de parada lui Meret, care a salvat și la „capul” lui Lewandowski. Fază terminată cu golul marcat din careul mic din ofsaid, anulat (corect) lui Lamine Yamal.

Nici Gundogan n-a marcat pentru că Meret a respins atent de lângă bară. Nu a trecut departe de gol nici șutul trimis de Lamine Yamal în cross. Dar cea mai mare ocazie a reprizei a irosit-o noul intrat la Napoli, Lindstrom, cu o lovitură de cap ce mângâie stâlpul porții

S-a refăcut diferența de două goluri și nimic nu mai putea răsturna soarta calificării între primii 8 granzi ai Europei, potrivit gsp.ro.