A bulversat recordurile din fotbal

Robert Lewandowski, atacantul echipei Bayern Munchen a umit lumea fotbalului, în partida pe care bavarezii au câștigat-o, marți, în campionat, cu WfL Wolfsburg (scor 5-1).

De 24 de ani, nimeni nu mai dăduse cinci goluri

Intrat pe teren după pauză, în momentul în care „lupii” conduceau cu 1-0, polonezul a avut nouă minute colosale în care a punctat de cinci ori: 51, 52, 55, 57 și 60. Din 1991 nu se mai întâmplase ca în Bundesliga un fotbalist să înscrie o mână de goluri într-o partidă. Ultimul performer la acest capitol fusese Michael Tonnies, în jocul Duisburg - Karlsruhe, scor 6-2.

Lewandowski a devenit al doilea jucător străin, din campionatul Germaniei, care punctează de cinci ori, după islandezul Atli Edvaldsson, în Fortuna Dusseldorf – Eintracht Frankfurt (5-1, în 1983).

De asemenea, polonezul este în acest moment primul fotbalist din campionatele de top (Spania, Italia, Germania și Anglia) care reușește această performanță din postura de rezervă.

Lewandovski se mai poate lăuda și cu cel mai rapid hattrick din Bundesliga (51, 52 și 55), dar și cu cel mai rapid „poker” (51, 52, 55 și 57).