CAMPIONATUL MONDIAL. Surprize URIAȘE în Grupa B. Portugalia și Spania, BLOCATE de Iran și Maroc. Se cunosc primele două meciuri din „optimi”

Naționala Portugaliei a remizat, luni, cu reprezentativa Iranului, scor 1-1, într-o confruntare din Grupa B a turneului final. Spania a încheiat la egalitate cu Maroc, scor 2-2.

Portugalia a remizat, luni, la Saransk, în partida disputată contra Iranului, scor 1-1. Campionii europeni au deschis scorul prin Ricardo Quaresma (45) și au avut ocazia să rezolve jocul în minutul 53, după un penalty acordat în urma arbitrajului video. Însă, Cristiano Ronaldo a fost ghicit de Beiranvand, portarul perșilor, care a parat lovitura. Iranienii au rueșit chiar să egaleze în minutul 90+3, după ce Karim Ansarifard a transformat o lovitură de pedeapsă acordată tot în urma arbitrajului video. În ultimele secunde, iranianul Saman Ghoddos a avut ocazia de-a trimite Portugalia acasă, dar a șutat în plasa laterală de la 14 metri.

În cealaltă partidă a Grupei B, Spania a remizat cu Maroc, scor 2-2, la Kaliningrad. Magrebienii au pus mari probleme ibericilor și au deschis scorul prin Khalid Boutaib (14). Spaniolii au revenit până la pauză, gol înscris de Isco (19), dar spre finalul partidei, marocanii au marcat datorită lui Youssef El-Nesyri (81). Ibericii au mai egalat o dată, prin Iago Aspas, cel care a stabilit scorul final în minutul 90+1.

Clasamentul arată astfel: 1. Spania 5p (6-5), 2. Portugalia 5p (5-4), 3. Iran 4p (2-2), 4. Maroc 1p (2-4). În „optimi”, Portugalia va întâlni Uruguay, iar Spania va înfrunta Rusia.