PRECEDENT NOROCOS. Ultima partidă a Simonei Halep, întreruptă de condițiile meteo, i-a adus un mare succes româncei. „Mulțumesc, Doamne, pentru ploaie!”

Simona Halep a trebuit să abandoneze meciul disputat, astăzi, contra rusoaicei Svetlana Kuznețova, în semifinalele turneului de la Sydney. Ploaia ce s-a abătut asupra orașului australian le-a trimis pe cele două jucătoare la vestiare, iar confruntarea va fi reluată la noapte, de la ora 04.00.

Simona Halep a disputat și anul trecut un meci foarte important, la un turneu de Mare Șlem, și a fost nevoită să se oprească din cauza ploii. Atunci, romnca a avut noroc și a delcarat la final că precipitațiile i-au purtat noroc.

În 2015, la US Open, Simona Halep a evoluat în sferturile de finală ale turneului de Mare Șlem, împotriva Victoriei Azarenka (Belarus), fost lider WTA. Jucătoarea din Constanța s-a impus în primul act cu scorul de 6-3 și l-a pierdut pe cel de-al doilea cu 4-6. În „decisiv”, în timp ce Azarenka avea 2-1 la gameuri, asupra New York-ului s-a abătut o ploaie torențială, care a forțat întreruperea jocului pentru o oră și 20 de minute. Revenirea de la vestiare a fost de bun augur pentru Simona, care s-a impus cu scorul de 6-4, calificându-se în semifinale.

„Am alergat mult, am obosit un pic dupa al doilea set. Apoi a venit pauza, mulțumesc, Doamne, pentru ploaie! Am găsit puterea să revin pe teren și să dau totul pentru a câștiga, pentru că am vrut din tot sufletul să câștig acest meci și să joc prima oară aici o semifinală”, a spus Halep după victoria cu Azarenka.

În semifinale, românca n-a putut trece de Flavia Pennetta și a pierdut categoric, scor 1-6, 3-6. Italianca avea să cucerească trofeul de la US Open, după un succes obținut împotriva compatrioatei sale, scor 7-6(4), 6-2.