Lucescu a trăit umilința carierei

Mircea Lucescu a văzut multe ca antrenor de antrenor, dar miercuri seară, la Munchen, a simțit ce înseamnă un eșec de proporții, cel mai dur al carierei.

Șahtior Donețk, echipa antrenată de „Il Luce”, a fost călcată în picioare de Bayern, scor 0-7, în manșa secundă a „optimilor” Ligii Campionilor. Momentul cheie s-a petrecut în minutul 3, atunci când Kucher a comis un penalty în careu și a fost eliminat. Din lovitura de pedeapsă, nemții au deschis scorul prin Muller, apoi au mai înscris de șase ori: Boateng (34), Ribery (49), Muller (52) Badstuber (63), Lewandowski (75) şi Gotze (87). La final, Lucescu a luat foc: „Nu cred că Bayern avea nevoie de un astfel de ajutor după două minute de joc. Ca întotdeauna, echipele mari sunt avantajate de arbitri”, a spus Lucescu.

Tot miercuri, PSG s-a calificat în „sferturi”, după egalul de la Londra, cu Chelsea, scor 2-2. Francezii au egalat de fiecare dată, atunci când au fost conduși și au evoluat în inferioritate numerică după ce Zlatan Ibrahimovici a văzut „roșu” (31).