LIGA I. S-A ÎNCINS lupta pentru titlu. FCSB a făcut INSTRUCȚIE cu Astra Giurgiu, FC Viitorul a pierdut în ultimele secunde cu CS „U” Craiova

FCSB s-a impus cu scorul de 3-0 în partida jucată, joi, pe „Arena Națională”, contra Astrei Giurgiu. FC Viitorul a fost învinsă de CS „U” Criaova, scor 0-1.

FCSB a câștigat, joi, confruntarea cu Astra Giurgiu (scor 3-0), disputată în etapa a 4-a a play-off-ului campionatului intern. Partida a fost rezolvată încă de la pauză, după golurile înscrise de Denis Alibec (10 - penalty) și (27) și Florin Tănase, în minutul 32. La final, Laurențiu Reghecampf i-a transmis un mesaj lui Marius Șumudică: „A fost o reacție bună a jucătorilor, s-a văzut puțin oboseala după meciul cu Dinamo. Am avut și indisponibili, dar sunt bucuros că jucătorii care au intrat în teren au avut o reacție bună și au reușit să câștige. Suntem obișnuiți cu presiunea, avem un lot format din jucători care știu ce înseamnă presiunea. Dacă vrem campionatul, trebuie să selectăm jucătorii care să fie pregătiți pentru astfel de momente. Știam că întâlnim o echipă bună, campioana României, o formație cu jucători de mare valoare. Chiar dacă Astra a avut șanse, am scăpat fără gol, Niță a apărat două ocazii mari ale lor. I-am strâns mâna lui Șumudică după meci, i-am urat baftă. Șumudică să-și vadă de echipa lui, nu cred că ar trebui să mai vorbească atât de noi. Ar trebui să fie mai respectuos atunci când dă interviuri”, a spus „Reghe” la Digi Sport.

„A fost luna cadourilor. Întrebați-l pe Iliev câte mingi a avut de apărat. Le-am făcut cadou un penalty, al doilea gol a fost o inexactitate a jucătorilor mei. La golul trei a fost o execuție incredibilă. Am fost bătuți de foștii noștri jucători, așa se întâmplă când pierzi cei mai buni jucători”, a afirmat și Marius Șumudică.

Tot joi, FC Viitorul a fost învinsă pe teren propriu de CS „U” Craiova, scor 0-1, gol marcat de Alexandru Mateiu, în minutul 90+2. În clasament, echipa lui Gică Hagi se află la egalitate cu FCSB, 33 de puncte, iar locul al 3-lea este ocupat de CFR Cluj - 28 de puncte.

Șumudică să-și vadă de echipa lui, nu cred că ar trebui să mai vorbească atât de noi. Ar trebui să fie mai respectuos atunci când dă interviuri.