FOTBAL EUROPEAN. Meci COLOSAL în Spania. Din 55.000 de partide, doar una s-a mai încheiat cu acest scor

Numancia și Lugo au fost protagonistele unei confruntări senzaționale, ce a avut loc, sâmbătă, în liga secundă spaniolă, și s-a încheiat cu un scor de zar: 6-6.

Numancia și și Lugo, formații din liga a doua spaniolă, au oferit spectacol pe săturate, în partida ce a avut loc sâmbătă. La pauză, scorul a fost 1-1, după ce Diaz a deschis scorul pentru oaspeți (11), iar Mosquera a restabilit egalitatea după ce a transformat un penalty (34). După pauză, Pelayo (48) și David Aganzo (56) au marcat pentru cei de la Lugo, Aranda a redus din diferență (61), Diaz a făcut 4-2 (67), iar în minutul 69, Enrich a redus din diferență. Pelayo (71) și David Lopez (79) au punctat pentru oaspeți, care păreau scăpați în câștigători, pentru că aveau 6-3. Dramatismul a continuat și Numancia a egalat prin Enrich (84), Aranda (90) și Poquet (90+2).

În istoria primelor două ligi din Spania, în 55.000 de partide, doar o dată s-a mai întregistrat scorul de 6-6. În 1950, la partida Atletico Madrid - Athletic Bilbao.