Cotidianul francez L'Equipe, REACŢIE după înfrângerea Simonei HALEP: „NU VREA SĂ DEVINĂ NUMĂRUL 1!”

Cotidianul francez L'Equipe a scris, în ediţia online, că Simona Halep nu vrea să fie numărul 1 mondial, după ce românca a fost învinsă categoric de Garbine Muguruza, scor 6-1, 6-0, în finala de la Cincinnati, relatează News.ro.

„Am ajuns la concluzia că Halep nu vrea să devină numărul 1 mondial. După ce a ratat finala de la Roland-Garros, sferturile de la Wimbledon, românca a ratat şi titlul la Cincinnati. Bătută clar de Garbine Muguruza (6-1, 6-0 în 57 minute), Halep va trebui să aştepte încă puţin pentru a o detrona pe Karolina Pliskova. Asta în cazul în care spaniola nu va trece înaintea ei. Ce se poate spune despre meciul Simonei sau mai bine ce se poate spune despre non-meciul lui Halep? Românca, pierdută pe teren, şi-a multiplicat greşelie directe, iar spaniola s-a distrat, reuşind al doilea titlu al sezonului (n.r. - după Wimbledon). Muguruza nu a forţat şi nici nu a lovit prea tare. Are acum o săptămână pentru a se pregăti pentru ultimul Grand Slam al sezonului”, a scris L'Equipe.

Simona Halep, ANULATĂ TOTAL de Muguruza. Românca a ratat din nou ocazia de-a deveni lideră MONDIALĂ

Simona Halep a fost învinsă fără drept de apel, duminică, în finala turneului de la Cincinnati. Românca a avut-o ca adversară pe Garbine Muguruza, iar tenismena din Spania s-a impus lejer, scor 6-1, 6-0. În acelaşi timp, Halep a ratat ocazia de a urca în premieră pe locul 1 WTA. Între ea şi Karolina Pliskova, actualul lider mondial, sunt doar cinci puncte. Românca va fi cap de serie numărul 2 la US Open, ultimul Grand Slam al anului.

Simona Halep (locul 2 WTA) a luptat, duminică seara, pentru trofeul de la Cincinnati, împotriva Garbinei Muguruza, jucătoare din Spania, aflată pe locul 6 mondial. Sportiva din Constanța a avut ocazia de-a urca, începând de luni, pe prima poziție a ierarhiei mondiale, condiția fiind un succes în fața ibericei. Însă, Halep a evoluat dezamăgitor și n-a suflat în fața oponentei sale. Muguruza a încheiat repede meciul, după ce s-a impus cu 6-1, 6-0. Garbine a câștigat primele trei gameuri, românca a dat impresia că poate reveni, a redus la 1-3, poi a pierdut 9 gameuri la rând.

Constănțeanca a mai avut de două ori șansa primului loc WTA, în 2017

Constănțeanca a mai avut de două ori șansa primului loc WTA, în 2017, atunci când a jucat direct pentru locul 1, dar a ratat de fiecare dată. La Roland Garros, atunci când a pierdut finala cu Jelena Ostapenko și la Wimbledon, când n-a putut trece în „sferturi” de Johanna Konta.

DECLARAȚII INCENDIARE. „Simona n-a intrat în ring. Unii se pot gândi și la un meci aranjat”

„Acum e a treia oară. Ori va fi cu noroc, ori doar o altă experiență. Vom vedea. Dacă nu se va întâmpla acum, se va întâmpla altădată, poate chiar săpătămâna viitoare”, a spus Halep. De asemenea, Halep Simona ar fi putut fi „regina tenisului”, dacă la Eastbourne ar fi ajuns în finală. Caroline Wozniacki a eliminat-o în sferturile de finală.