Simona Halep, ANULATĂ TOTAL de Muguruza. Românca a ratat din nou ocazia de-a deveni lideră MONDIALĂ

Simona Halep
Autor: | | 22 Comentarii | 12613 Vizualizari

Simona Halep a fost învinsă fără drept de apel, duminică, în finala turneului de la Cincinnati. Românca a avut-o ca adversară pe Garbine Muguruza, iar tenismena din Spania s-a impus lejer, scor 6-1, 6-0.

Simona Halep (locul 2 WTA) a luptat, duminică seara, pentru trofeul de la Cincinnati, împotriva Garbinei Muguruza, jucătoare din Spania, aflată pe locul 6 mondial. Sportiva din Constanța a avut ocazia de-a urca, începând de luni, pe prima poziție a ierarhiei mondiale, condiția fiind un succes în fața ibericei. Însă, Halep a evoluat dezamăgitor și n-a suflat în fața oponentei sale. Muguruza a încheiat repede meciul, după ce s-a impus cu 6-1, 6-0. Garbine a câștigat primele trei gameuri, românca a dat impresia că poate reveni, a redus la 1-3, poi a pierdut 9 gameuri la rând.

Constănțeanca a mai avut de două ori șansa primului loc WTA, în 2017, atunci când a jucat direct pentru locul 1, dar a ratat de fiecare dată. La Roland Garros, atunci când a pierdut finala cu Jelena Ostapenko și la Wimbledon, când n-a putut trece în „sferturi” de Johanna Konta. „Acum e a treia oară. Ori va fi cu noroc, ori doar o altă experiență. Vom vedea. Dacă nu se va întâmpla acum, se va întâmpla altădată, poate chiar săpătămâna viitoare”, a spus Halep. De asemenea, Halep Simona ar fi putut fi „regina tenisului”, dacă la Eastbourne ar fi ajuns în finală. Caroline Wozniacki a eliminat-o în sferturile de finală.

LIVE

Halep - Muguruza, 1-6, 0-6

Garbine și-a adjudecat al doile set cu 6-0 și a câștigat finala.

Halep își pierde serviciul, Muguruza va servi pentru set și meci.

Muguruza câștigă cel mai disputat game al finalei, cu 7 egalități.

Nicio reacție din partea Simonei, care este condusă cu 0-3.

Muguruza nu face concesii și ajunge la 2-0.

Simona a început dezamăgitor și actul al doilea. A servit, dar adversara ei a reușit un break.

Muguruza s-a impus cu 6-1 în primul set.

Simona îți pierde din nou serviciul. Muguruza are 5-1 și servește pentru set.