News Alert. Simona Halep a câștigat turneul de la Dubai, după o finală epuizantă și dramatică

Simona Halep a devenit campioană la Dubai, după ce a trecut, sâmbătă, de Elena Rybakina, scor 3-6, 6-3, 7-6(5)

Simona Halep (locul 2 WTA) a câștigat turneul de la Dubai, la finalul meciului disputat, astăzi, împotriva kazahei Elena Rybakina (19 WTA), scor 3-6, 6-3, 7-6.

Finala a fost extrem de echilibrată, Elena s-a impus în primul act, l-a pierdut pe cel de-al doilea, apoi s-a mers în decisiv, până în tie-break, acolo unde Simona a învins cu 7-5. Constănțeanca a bifat astfel primul trofeu câștigat în 2020, și cel de-al 20-lea al carierei.

Cele două sportive s-au mai întâlnit anul trecut, la Wuhan (China), acolo unde Simona a fost nevoită să abandoneze din cauza problemelor fizice, în primul set, la scorul de 5-4. Dacă se va impune la Dubai, Halep își va trece în palmares cel de-al 20-lea trofeu al carierei.

După această victorie, Simona Halep va lua o pauză, pentru că nu va participa la turneul de la Doha (Qatar) ce va debuta săptămâna viitoare.

Simona Halep - Elena Rybakina 3-6, 6-3, 7-6(5)

Halep și-a pierdut serviciul. Este 6-6. Totul se joacă în tie-break.

Halep face un break într-un moment esențial și trece în avantaj. 6-5.

Simona salvează meciul după ce egalează la 5.

Elena Rybakina a trecut în avantaj.

Simona a egalat la 4.

Kazaha a trecut în avantaj, conduce cu 4-3

Egalitate, scor 3-3

Kazaha este în avantaj: 2-1 pentru Rybakina.

Scor egal după primele două gameuri: 1-1.

Simona își adjudecă setul al 2-lea, scor 6-3, și câștigătoarea se va decide în decisiv

Simona câștigă un game aprig. 5-3

Kazaha se apropie la 4-3.

Rybakina a redus din diferență 4-2.

Scorul este 4-1 pentru Simona.

Halep se distanțează la 3-1.

Kazaha a egalat, scor 1-1

Simona câștigă primul set. 1-0