Premier League. Victorie uimitoare West Ham-Arsenal: 2-0 în deplasare

Premier League. Victorie uimitoare West Ham-Arsenal: 2-0 în deplasare Victori West Ham împotriva Arsenal. Sursa foto: X (Twitter)

West Ham United a reușit o victorie impresionantă joi seara într-un meci în deplasare, câștigând cu scorul de 2-0 împotriva echipei Arsenal Londra, în cadrul etapei a 19-a din Premier League.

În minutul 13, Jarrod Bowen de la West Ham a livrat o pasă excelentă către Tomas Soucek, deschizând astfel scorul pe Emirates Stadium. Echipa gazdă a căutat disperată egalarea, iar în minutul 42, Bukayo Saka a lovit bara, însă la pauză oaspeții au păstrat un avantaj minim.

West Ham, victorie cu 2-0 împotriva Arsenal Londra

În partea a doua a jocului, West Ham a reușit să marcheze din nou, de data aceasta prin Konstantinos Mavropanos, iar echipa condusă de Arteta a rămas fără soluții.

Jucătorii londonezi au atacat poarta lui Alphonse Areola cu determinare, dar nu au reușit să îl învingă pe talentatul portar francez.

Posibilitatea de a obține un scor mai mare a fost evidentă, deoarece în minutul 90+5, West Ham a primit un penalty executat de Benrahma, însă David Raya a reușit să îl apere, iar oaspeții s-au impus în final cu 2-0.

Konstantinos Mavropanos

West Ham, gol împotriva Arsenal. Sursa foto: X (Twitter)/ B/R Football

Deschiderea scorului a fost marcată de o fază controversată. Bowen a expediat mingea în marginea careului de șase metri, de unde Soucek a șutat puternic, fără a oferi vreo șansă lui Raya. Jucătorii de la Arsenal au susținut că mingea a părăsit terenul înainte de ultima pasă.

Verificând faza, oficialii din camera VAR au dedicat câteva minute analizei, dar au confirmat ulterior decizia centralului Michael Oliver. Această validare a stârnit reacții aprinse printre suporterii echipei Arsenal.

„VAR-ul ne urăște! E aut clar! E a doua oară când se întâmplă în acest sezon. Scandalos”; „Se vede clar că mingea a ieșit. Jaf pe față!”; „Mingea e afară, a trecut complet de linie” sau „Aceeași greșeală a VAR-ului ca în meciul cu Newcastle”, au fost doar câteva dintre reacții.

„Tunarii” nu au reușit să revină pe primul loc

Arsenal a debutat cu o prestație puternică, exercitând presiune asupra defensivei adversare în primele 15 minute.

Cu toate acestea, oaspeții au reușit să lovească la prima oportunitate periculoasă în jumătatea terenului advers.

Arsenal a suferit prima înfrângere pe teren propriu în acest sezon, marcând a treia înfrângere în total. Echipa a pierdut o ocazie imensă de a recâștiga prima poziție în clasamentul Premier League.

West Ham va reveni pe teren în 2024

În ierarhia clasamentului, Arsenal nu reușește să surclaseze FC Liverpool din poziția de lider și rămâne ferm pe locul secund, acumulând un total de 40 de puncte.

Pe de altă parte, West Ham United a înregistrat o urcare notabilă pe locul șase, acumulând 33 de puncte în total.

West Ham- Arsenal

Premier League: West Ham - Arsenal. Sursa foto: Facebook/ West Ham United

West Ham va reveni în competiție doar în 2024. La data de 2 ianuarie, formația lui David Moyes va găzdui meciul împotriva lui Brighton. Echipa ce a obținut recent o victorie concludentă împotriva lui Tottenham, cu scorul de 4-2.