Victor Piţurcă a cedat NERVOS la conferinţa de presă, după remiza cu Al Fateh

Al Ittihad, gruparea pregătită de Victor Piţurcă, nu poate ieşi din seria rezultatelor slabe din campionatul Arabiei Saudite.

În ultimul joc, formaţia unde evoluează ex-steliştii Lucian Sânmărtean şi Lukasz Szukala a termiant 2-2 jocul cu Al Fateh, locul 10 în Arabia Saudită.

În minutul 2, Fuakuputu a profitat de o gafă imensă a portarului lui Al Ittihad şi a deschis scorul. În minutul 8, tot Fuakuputu a făcut 2-0. Echipa antrenată de Victor Piţurcă a ratat şi o lovitură de la 11 metri şi abia în repriza a doua a început revenirea şi pe tabelă. Marqhinho (79, 82) a adus un punct pentru Al Ittihad.

După meci, la conferinţa de presă, Victor Piţurcă era vizibil deranjat de acest scor, refuzând să discute despre adversari şi s-a răstit la ziariştii prezenţi în sală. "Nu mă mai întrebaţi despre Al Fateh", le-a transmis jurnaliştilor, iar imediat a început să-şi critice jucătorii pentru erorile pe care le-au făcut:

"Am ratat multe ocazii în prima parte şi am ratat şi o lovitură de la 11 metri. Nu sunt destul de mulţumit de echipa mea şi voi corecta erorile la meciurile viitoare. Am început jocul foarte prost şi am luat două goluri după două cadouri făcute de jucătorii mei, apărarea nu a fost într-o formă bună. Lucrul pozitiv este că am reuşit să întoarcem", a declarat Victor Piţurcă.