Unirea Slobozia-U. Cluj, 2-2. Studenții revin de la 0-2 și rămân pe primul loc

Unirea Slobozia-U. Cluj, 2-2. Studenții revin de la 0-2 și rămân pe primul loc Unirea Slobozia - Universitatea Cluj. Sursa foto: facebook / Universitatea Cluj

Universitatea Cluj, liderul Superligii, nu a reușit decât un egal la Slobozia. Elevii lui Neluțu Sabău au fost conduși cu 2-0 la pauză, dar un revenit în a doua repriză.

Putea să fie 3-0 la pauză

Unirea Slobozia a avut un start de partidă de vis la Clinceni. Băieții lui Adrian Mihalcea aveau, în minutul 22, 2-0! Primul care și-a trecut numele pe lista marcatorilor a fost Gele, în minutul 16, care a înscris din alunecare, din mijlocul careului advers, după un cotraatac rapid al ialomițenilor. Șase minute mai târziu, Toma a marcat splendid, dintr-o lovitură liberă din colțul careului de 16 metri.

Gazdele puteau să facă 3-0 în minutul 40, când mingea s-a plimbat prin careul ardelenilor fără ca nimeni să o împingă în ațe.

Universitatea Cluj, schimbarea la față

Universitatea Cluj a revenit mai montată de la cabine și a reușit să reducă din handicap în minutul 52, prin Miranyan, care a marcat cu capul din centrarea perfectă a lui Boboc. Același Boboc avea să restabilească egalitatea în minutl 63, când s-a înșurubat în careul advers și a trimis mingea plasat.

Ce a declarat Sabău

Antrenorul clujenilor, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat la finalul întâlnirii că elevii lui și-au privit de sus adversara: "Poate că ne-am crezut prea valoroși și prea importanți. Atunci s-a creat acea stare de mulțumire și că se pot rezolva lucrurile și când nu suntem total pregătiți".

Radu Boboc, Universitatea Cluj

Radu Boboc, Universitatea Cluj. Sursa foto: facebook / Universitatea Cluj

Sabău și-a certat jucătorii, despre care a spus că pierd prea ușor duelurile unu la unu. "Ceva s-a schimbat, dar nu mi-am pierdut speranța că ne vom îndeplini obiectivul. Cred că ne vom califica în play-off și am încredere în munca pe care o fac și în foarte mulți jucători din echipă"

După această remiză, Universitatea Cluj rămâne lider, indiferent de rezultate din celelalte meciuri. Ardelenii au acumulat 24 de puncte, cu 4 mai mult decât Universitatea Craiova, care se află pe locul secund. În schimb, Unirea Slobozia a trecut peste Sepsi și ocupă locul 13, cu 12 puncte.

Etapa viitoare, liderul Universitatea Cluj o va întâlni vineri, de la ora 21, pe Oțelul Galați, într-un adevărat derby al Superligii. Unirea Slobozia se va deplasa la Iași, pentru partida de luni cu Poli, care este programată de la ora 18:30.