Un român din Turcia „l-a uns la suflet” pe Colțescu. În Anglia, un gigant din Premier League este o epavă

sursă foto: Dreamstime

Istanbul BB a fost învinsă, acasă, de Gaziantep, formația pregătită de Marius Șumudică, Arsenal Londra este la pământ în Anglia.

Marius Șumudică a obținut un mare succes, duminică, în campionatul Turciei. Echipa românului, Gaziantep, s-a impus în deplasare, pe terenul celor de la Istanbul BB, scor 2-1, în etapa a 12-a. Mirallas a deschis scorul în minutul 44, gazdele au egalat prin Crivelli (56), oaspeții au marcat decisiv, datorită lui Demir (74).

Arsenal este într-o situație alarmantă, după un nou eșec

Istanbul BB a jucat la mijlocul săptămânii, în grupele Ligii Campionilor, în deplasare, cu francezii de la PSG. Marți, meciul a fost întrerupt după un scandal care a căpătat proporții mondiale și în care a fost implicat arbitrul român Sebastian Colțescu. Jocul a fost reprogramat pentru ziua de miercuri, a fost reluat din minutul 15, iar turcii au fost zdrobiți cu scorul de 1-5.

Duminică, în Anglia, a fost o nouă zi tristă pentru Arsenal Londra. „Tunarii” au pierdut, acasă, scor 0-1, în fața celor de la Burnley, după ce Aubameyang a marcat în propria poartă în minutul 73.

Sunt mari probleme pentru londonezi, care se zbat în zona retrogradării. După disputarea a 12 etape din Premier League, „roș-albii” se clasează pe poziția a 12-ea, cu 13 puncte, cu cinci mai mult decât prima echipă aflată sub linie - Fulham.

Barcelona s-a chinuit și cu Levante. Borussia a rămas fără antrenor după umilința istorică

În Spania, FC Barcelona este departe în continuare de marea echipă din urmă cu câțiva ani. Catalanii s-au impus, pe teren propriu, în confruntarea disputată contra celor de Levante, scor 1-0, gol marcat de Lionel Messi cu un sfert de oră înainte de expirarea timpului regulamentar. După 13 etape, Barcelona se află pe poziția a 8-a a ierarhiei, cu un total de 17 puncte, dar oamenii lui Ronald Koeman au două partide mai puțin disputate.

În Germania, Lucien Favre, antrenorul Borussiei Dortmund, a fost demis, după ce, sâmbătă, „galben-negrii” au fost umiliți pe teren propriu, de VfB Stuttgart, scor 1-5.