Un nou episod din războiul Mourinho - Guardiola. Tottenham i-a luat fața lui City, după un meci tensionat

Tottenham, echipa antrenată de Jose Mourinho, s-a impus în confruntarea cu City, gruparea lui Pep Guardiola, scor 2-0.

Tottenham a câștigat cu 2-0 derby-ul jucat, duminică, acasă, contra campioanei en-titre Manchester City, în runda a 25-a din Premier League. Diferența a fost făcută în repriza a doua, de golurile înscrise de Steven Bergwjin (63) și Son (71). În prima parte, oaspeții au primit o lovitură de la 11 metri, în urma arbitrajului video, dar Hugo Lloris a apărat șutul lui Ilkay Gundogan (40). În minutul 60, „cetățenii” au rămas fără Oleksandr Zinchenko, eliminat.

Echipa lui Jose Mourinho a șutat pe poartă de 3 ori și a marcat două goluri, cea a lui Pep Guardiola a trimis 18 șuturi și a rămas fără vreo reușită. Liverpool este lideră, cu 71 de puncte și un mei mai puțin jucat, City este pe locul al 2-lea, cu 51 de puncte, Tottenham se află pe 5, cu 37 de puncte.