U Cluj, debut cu dreptul în play-out. Studenții s-au impus cu 3-0 în fața celor de la FC Botoșani U Cluj. Sursa foto: Facebook

Partida U Cluj - FC Botoșani a fost primul meci din play-out-ul Superligii. Disputa s-a încheiat cu victoria șepcilor roșii. Studenții clujeni s-au impus și în confruntările directe din turul campionatului.

U Cluj a câștigat primul meci contra moldovenilor cu 3-0 când pe banca Universității Cluj era Dan Alexa și cu 1-0 în meciul disputat în urmă cu mai puțin de două săptămâni.

Șepcile roșii au câștigat primul meci din play-out

Meciul din play-out a început extrem de bine pentru Universitatea Cluj. Șepcile roșii au primit o lovitură de pedeapsă după numai 15 minute de joc. Dan Nistor a fost cel care a executat și transformat lovitura de la 11 metri. După scurgerea celor 45 de minute, ardelenii au menținut ritmul. Ioan Ovidiu Sabău a făcut o mutare inspirată în minutul 63, când l-a introdus pe Ante Roguljjic în locul lui Valentin Gheorghe.

După 13 minute, croatul și-a trecut numele pe tabela de marcaj, după care, în ulimul minut de joc Roguljjic a punctat din nou. Cele două goluri înscrise de croat și lovitura de pedeapsă transformată de Nistor în prima repriză au dus scorul la 3-0.

Ioan Ovidiu Sabău, debut cu succes în primul meci din play-out

Sursa foto: Arhiva EvZ

U Cluj rămâne se lupăt pentru un loc în Conference League

După acestă victorie, Universitatea Cluj și-a consolidat poziția de „lider” în play-out cu 24 de pucnte. La polul opus, FC Botoșani rămâne codașa clasamentelui cu doar 11 puncte. Studenții și-au propus ca obiectiv clasarea pe unul din primele două lcouri din play-out, poziție care le asigură ardelenilor locul de baraj pentru Conference League.

„Noul obiectiv este de a juca un baraj pentru Conference League. Asta îmi doresc și asta le-am transmis jucătorilor: Se lucrează foarte, foarte mult. Cred că la ce jucători sunt, totuși trebuie să-ți fixezi unele obiecte. Trebuie să vadă lumea pasiunea și voința. Aici lucrăm la grup. Avem jucători, trebuie să faci echipă”, a spus Ovidiu Sabău.

Tehnicianul ardelenilor a explicat că meciurile din play-out vor fi lispsite de spectacol. Antrenorii sunt mai degrabă preocupați de conservarea rezultatului favorabil, potrivit Agerpres.

Meciuri lipsite de spectacol în play-out

„În play-out nu o să vedeți meciuri spectaculoase. E prea mare presiunea, nimeni nu riscă, vor fi meciuri foarte închise, pragmatism total, stai acolo să nu primești gol”, a completat Sabău.

Antrenorul moldovenilor, Bogdan Andone, fostul coechipier al lui Săbău la Rapid, a declarat înaintea primului meci din play-out-ul Superligii că, obiectivul echipei este să adune cât mai multe puncte astfel încât FC Botoșani să rămână în primul eșalon.

„Facem tot posibilul, tot ce depinde de noi, de fiecare în parte, iar apoi, ca echipă, să strângem punctele necesare pentru a rămâne în SuperLigă. E destul de simplu din punctul meu de vedere, nu sunt prea multe lucruri de spus, trebuie să facem punctele de care avem nevoie ca să rămânem în Liga 1”, a afirmat Bogdan Andone, antrenorul celor de la Botoșani.

U Cluj a debutat cu victorie în primul meci din Superliga

U Cluj. Sursa foto: Facebook

„Suntem pe drumul cel bun”

”Suntem pe drumul cel bun, ultimele meciuri au demonstrat acest lucru. Sperăm să continuăm și să avem șansă pentru că la meciul cu Farul ne-a lipsit șansa în fața porții. Să avem șansă vineri, să putem marca și să câștigăm meciul”, a spus, la rândul său, Romario Benzar.