Tottenham, eșec usturător la Wolverhampton. Londonezii au avut meciul în mâni. În Spania, Girona uimește și e lider

Tottenham a plecat fără niciun punct din deplasarea de la Wolverhampton, după ce oaspeții au deschis scorul în minutul 3. Gazdele au avut o revenire de senzație în ultimele minute.

Echipa Wolverhampton Wanderers a învins pe teren propriu, cu scorul de 2-1, formaţia Tottenham Hotspur, sâmbătă în primul meci al etapei a 12-a a campionatului de fotbal al Angliei, gazdele marcând ambele goluri în timpul adiţional al reprizei secunde.

Londonezii au deschis rapid scorul pe Molineux Stadium, prin Brennan Johnson (3). însă "lupii" au întors rezultatul în prelungirile părţii secunde a jocului, graţie golurilor lui Pablo Sarabia (90+1) şi Mario Lemina (90+7).

În urma acestui rezultat, Tottenham a rămas pe locul 2 în clasament, la un punct în spatele campioanei en titre, Manchester City, care va juca duminică în deplasare cu Chelsea Londra, în timp ce Wolverhampton a urcat provizoriu pe locul 12.

Tottenham, eșec neașteptat la Wolverhampton

Sâmbătă se mai dispută partidele Crystal Palace - Everton, Manchester United - Luton Town, Arsenal Londra - Burnley şi Bournemouth - Newcastle, în timp ce duminică sunt programate meciurile Brighton - Sheffield United, West Ham United - Nottingam Forest, Liverpool - Brentford, Aston Villa - Fulham şi Chelsea - Manchester City.

Clasament: 1. Manchester City, 27 puncte, 2. Tottenham, 26 p, 3. Liverpool, 24 p, 4. Arsenal, 24 p, 5. Aston Villa, 22 p, 6. Newcastle, 20 p etc.

Girona e lider în Spania

În Spania, Girona şi-a consolidat poziţia de lider al campionatului de fotbal al Spaniei, după ce a reuşit să învingă la limită în deplasare, cu scorul de 2-1, formaţia Rayo Vallecano, sâmbătă, într-o partidă contând pentru etapa a 13-a a sezonului.

Gazdele au deschis scorul în minutul 5, prin Alvaro Garcia. Însă catalanii au restabilit egalitatea înainte de pauză, prin atacantul ucrainean Artem Dovbik (42), iar apoi au marcat golul victoriei în repriza secundă, prin brazilianul Savinho (65).

Aceasta este a unsprezecea victorie de la debutul sezonului pentru Girona, care a acumulat 34 de puncte şi s-a distanţat la cinci lungimi de ocupanta locului secund, Real Madrid (29 de puncte), care va juca la rândul ei sâmbătă, pe teren propriu, cu Valencia.

FC Barcelona, campioana en titre, aflată pe locul al treilea în clasament, cu 27 de puncte, va primi duminică vizita formaţiei românului Ianis Hagi, Deportivo Alaves (locul 14).