TENIS. Monica Niculescu, VICTORIE SENZAȚIONALĂ în China. A ÎNVINS o câștigătoare a unui turneu de Mare Șlem. Sorana Cîrstea merge în „sferturi”

Monica Niculescu a câștigat cu scorul de 6-0, 6-2, partida disputată, marți, la turneul de la Shenzhen, împotriva letonei Jelena Ostapenko.

Monica Niculescu (locul 99 WTA) a început perfect anul 2019. Românca a debutat cu o victorie categorică în cadrul turneului de la Shenzhen, acolo unde s-a calificat în „optimi”, după ce a trecut de letona Jelena Ostapenko, scor 6-0, 6-2, în 52 de minute. Ostapenko deține un titlu de Mare Șlem, câștigat la Roland Garros, în 2017. În turul următoar, Niculescu va evolua împotriva Kristynei Pliskova (Cehia, 94 WTA).

Tot marți, la Shenzhen, Sorana Cîrstea (84 WTA) s-a calificat în „sferturi”, după ce a trecut de Pauline Parmentier (Franța, 56 WTA), scor 6-2, 6-2.