TENIS. Elina Svitolina a încheiat TRIUMFAL anul competițional. Ucraineanca A CÂȘTIGAT Turneul Campioanelor, după ce a învins-o pe Sloane Stephens

Elina Svitolina a câștigat Turneul Campioanelor, după ce a învins-o în finală pe Sloane Stephens, în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-2.

Elina Svitolina (locul 7 WTA) și-a trecut în palmares cea mai importantă victorie din carieră. Spotiva din Ucraina a câștigat Turneul Campioanelor, datorită succesului obținut în finală. Acolo unde a întâlnit-o pe americanca Sloane Stephens (locul 6 WTA), adversară de care a trecut în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-2, după 2 ore și 23 de minute. Svitolina a încheiat neînvinsă competiția găzduită de Singapore, după ce le-a mai învins pe Petra Kvitova, Karolina Pliskova şi Caroline Wozniacki, în grupe, și pe Kiki Bertens în semifinale.