Tătărușanu, tamponat de „canibal”

Goalkeeper-ul român a făcut minuni în poarta Fiorentinei, în amicalul cu Barcelona, dar nu a rezistat în fața recidivistului Luis Suarez

Fiorentina a primit duminică, pe teren propriu, vizita campioanei Europei, FC Barcelona, într-un joc amical terminat cu victoria gazdelor, scor 2-1.

Poarta grupării toscane a fost apărată de Ciprian Tătărușanu, care s-a remarcat prin intervențiile sale în duelul cu trupa de pe „Camp Nou”. Pe „Artemio Franchi”, Barcelona s-a prezentat fără starurile Lionel Messi și Neymar, menajați de tehnicianul Luis Enrique după participarea acestora la Copa America.

Șifonat și de Ibrahimovici

„Dubla” toscanilor a fost reușită de Bernardeschi în minutele 4 şi 12, iar de partea cealaltă, catalanii au micșorat diferența de scor prin Luis Suarez. Cel din urmă, însă, a fost protagonistul unei noi faze controversate din timpul unui meci. Celebru deja prin mușcăturile sale și provocări la adresa jucătorilor adverși, atacantul uruguayan l-a avut ca țintă de această dată și pe Ciprian Tătărușanu. În minutul 37 a „amicalului”, când scorul era 2-1, Jordi Alba a centrat de pe partea stângă și Suarez s-a ciocnit cu românul, în careul mic. Fără intenția de a-l feri pe portarul român, Suarez l-a lovit cu mâna peste față. „Tătă” a stat momente bune întins pe gazon, dar după intervenția medicilor a putut duce jocul până la capăt. În urmă cu două săptămâni, goalkeeperul naționalei României a fost victima lui Zlatan Ibrahimovici, în „testul” pe care trupa „Viola” l-a pierdut cu PSG, în SUA, cu scorul de 2 la 4.

Tot duminică, Alexandru Mitriță, proaspăt transferat de la FC Viitorul, a marcat primul său gol pentru italienii de la Pescara, în jocul de verificare cu Sassuolo, scor 2-3.