SuperLiga. Poli Iași își asigură victoria cu 1-0 împotriva Universității Cluj

SuperLiga. Poli Iași își asigură victoria cu 1-0 împotriva Universității Cluj Poli Iași învinge U Cluj. Sursa foto: Facebook/ FC Politehnica Iași

Poli Iași a reușit să învingă Universitatea Cluj cu un scor de 1-0 într-un meci tensionat desfășurat pe teren propriu, în cadrul celei de-a 23-a etape a SuperLigii.

După acest rezultat, echipa Poli Iași se situează pe poziția a 13-a în SuperLiga, acumulând 26 de puncte în urma a 23 de meciuri disputate. În același timp, Universitatea Cluj se găsește pe locul al 8-lea în clasament, având 32 de puncte după cele 23 de runde desfășurate.

Poli Iași învinge cu 1-0 Universitatea Cluj, în etapa 23 din SuperLiga

În prezent, ardelenii se află la o distanță de un singur punct față de echipa de pe locul al 6-lea în clasament, loc ce asigură participarea în play-off - Sepsi Sfântu Gheorghe (33 de puncte).

În debutul partidei din SuperLiga, desfășurată pe terenul din Copou, echipa gazdă a avut mai multe oportunități de a înfrunta poarta apărată de Plamen Iliev.

Poli Iași a reușit să înscrie în minutul 16 prin Rachid Bouhenna, dar reușita fundașului central algerian a fost anulată din cauza unei poziții de offside.

Poli Iași-U Cluj

Poli Iași învinge U Cluj. Sursa foto: Facebook/ FC Politehnica Iași

De asemenea, în prelungirile primei reprize, moldovenii au irosit o ocazie semnificativă. Shayon Harrison a deviat mingea puțin pe lângă poartă, ratând astfel posibilitatea de a deschide scorul în fața apărării lui Iliev.

Singurul gol a fost marcat în minutul 86

În partea secundă a jocului din SuperLiga, oaspeții au încercat în repetate rânduri să pună presiune asupra porții apărate de Ionuț Ailenei, având încercări notabile de la Valentin Gheorghe (minutul 46), Alexandru Chipciu (minutul 52) și Dan Nistor (minutul 58).

Cu toate acestea, execuțiile lor au fost neconcludente, trimițând mingea departe de poartă.

Într-un final, gazdele au lovit în minutul 86, când Sergiu Buș a reușit să trimită cu precizie, dintr-o respingere, direct în plasa apărată de Iliev.

Golul atacantului de la Poli Iași a fost, de asemenea, cel care a hotărât soarta meciului.

SuperLiga. FCSB a învins Universitatea Craiova cu 3-0

FCSB a avansat semnificativ în cursa pentru titlul de campioană după o impresionantă victorie cu scorul de 3-0 împotriva Universității Craiova în etapa a 23-a din SuperLiga.

După ce Universitatea Craiova a ratat o șansă importantă prin Alexandru Mitriță, FCSB a obținut un penalty în prelungirile primei reprize, decis cu ajutorul arbitrajului VAR.

Superliga. FCSB, victorie în fața Universității Craiova, scor 0-3

Universitatea Craiova-FCSB. Sursa foto: Facebook

Căpitanul Darius Olaru a transformat lovitura de la 11 metri, aducând avantaj oaspeților la pauză.

Partea secundă a început cu încă un gol. Acesta a fost înscris de Florinel Coman în minutul 50, în urma unui contraatac orchestrat impecabil de Băluță.

În ultimele momente ale meciului, David Miculescu, intrat recent în teren, a înscris spectaculos din afara careului. A consolidat astfel seria de cinci partide fără victorie pentru Universitatea Craiova în SuperLiga.