Superliga: Petrolul câștigă cu 1-0 partida cu FC Botoșani, după un penalty acordat în minutul 9 de prelungiri Sursa foto: facebook.com/official.fcpetrolul

Petrolul Ploieşti a învins-o dramatic pe FC Botoşani, cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Unicul gol al partidei dintre Petrolul Ploiești și FC Botoșani a fost reuşit de Constantin Budescu (90+9), din penalty, după ce Junior Pius l-a faultat pe Paul Papp.

Fiecare echipă a avut câte o bară, oaspeţii prin Mihai Roman II (25), iar Petrolul după un corner (65), când portarul Răzvan Ducan a respins în transversală.

FC Botoşani era neînvinsă în play-out, cu trei victorii şi două egaluri.

Superliga. Petrolul Ploiești-FC Botoșani

Pentru Petrolul este a patra victorie din play-out. În sezonul regulat, cele două echipe şi-au împărţit victoriile, Petrolul a câştigat cu 2-1 acasă, iar FC Botoşani cu 5-0.

Petrolul Ploieşti - AFC Botoşani 1-0 (0-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti A marcat: Constantin Budescu (90+9 - penalty). Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Mircea Orbuleţ (Bucureşti), Vladimir Urzică (Piatra Neamţ); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova) Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Adrian Popescu (Craiova) Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) - CCA, Marian Ivan (Braşov) - LPF.