Superliga. FC „U” Craiova și Voluntari au retrogradat. Dinamo și Botoșani merg la baraj Fotbal. Sursa foto: dreamstime.com

Superliga își va consuma sezonul viitor fără echipele FC „U” Craiova și FC Voluntari, care au retrogradat. În ultima etapă a play-out-ului, disputată duminică, cele două grupări au pierdut pe teren propriu. Formația lui Adrian Mititelu a fost învinsă de Hermannstadt, cu 1-3. Gazdele au deschis scorul prin Vladislav Blănuță (47), dar oaspeții au întors meciul după reușitele lui Sota Mino (55) și Gabi Iancu (59 și 82).

Partida a fost una cu probleme, pentru că în partea a doua, fanii gazdelor au aruncat cu torțe și petarde pe teren. Apoi, cu scaune, enervați de perspectiva retrogradării.

lfovenii au cedat în fața celor de la „U” Cluj, scor 0-1. Unicul gol al partide a fost înscris de Dan Nistor (18 din penalty).

Superliga. Se cunosc echipele care au retrogradat, se știe cine va merge la meciurile de baraj

La baraj pentru salvarea de la retrogradare vor merge formațiile FC Botoșani și Dinamo. Moldovenii au fost învinși în deplasarea de la Oțelul Galați, scor 0-2 (Pablo Gaitan, în minutul 12 și Anes Rusevici 45). Echipa din Ștefan cel Mare a depășit-o pe UTA, care a făcut figurație, scor 2-0. Golurile au fost înscrise în prima parte, de Hakim Djamel (14) și Răzvan Patriche în minutul 18. Acesta din urmă a fost eliminat în minutul 89.

Într-un alt meci, Poli Iași a câștigat cu Petrolul Ploiești, acasă, scor 2-0, goluri înscrise de Cătălin Itu (68) și Adel Bettaieb (69).

Clasament final play-out 1. UTA Arad - 37 de puncte 2. Oțelul Galați - 36 de punct 3. Hermannstadt - 34 de puncte 4. U Cluj - 33 de puncte 5. Petrolul - 29 de puncte 6. Poli Iași - 27 de puncte 7. Dinamo - 25 de puncte 8. FC Botoșani - 25 de puncte 9. FC Voluntari - 24 de puncte 10. FCU Craiova - 22 de puncte

Dinamo va lupta pentru a-și păstra locul în primul prima ligă cu formația Csikszereda, ocupanta locului 6 în play-off-ul Ligii 2.

În cealaltă partidă de la baraj se vor întâlni FC Botoșani și CS Mioveni. Gruparea moldoveană a pierdut meciul cu Oțelul din ultima etapă, scor 0-2, dar a profitat de celalalte rezultate și a terminat pe 8 în play-out. Botoșani se va duela cu argeșenii, locul 5 în Liga 2.

Luni, 13 mai, se va trage la sorți ordinea de disputare a jocurilor de baraj, conform digisport.ro.