SUPERCUPA ROMÂNIEI. Astra Giurgiu - CFR Cluj, 1-0. Campioana Ligii I a câștigat primul trofeul al noului sezon

Astra Giurgiu a cucerit Supercupa României, după ce a câștigat întâlnirea disputată, sâmbătă, pe „Cluj Arena”; împotriva celor de la CFR Cluj, scor 1-0.

Astra Giurgiu, campioana Ligii I, și CFR Cluj, deținătoarea Cupei României, s-au întâlnit, sâmbătă, în Supercupa României, meciul care a deschis noul sezon. Meciul a fost marcat de o ploaie torențială, care i-a încurcat teribil pe jucători, iar victoria a revenit formației pregătite de Marius Șumudică, scor 1-0. Unicul gol a fost marcat de William de Amorim, în minutul 87. Dacă după 90 de minute scorul ar fi fost egal, s-ar fi executat lovituri de departajare. La Supercupă a asistat și neamțul Christoph Daum, selecționerul României. Tehnicianul Astrei este suspendat și și-a urmărit elevii din tribunele arenei din Cluj.