Stejarii, la un pas de un rezultat mare! Naţionala de rugby, învinsă acasă de Georgia. Şi barajul pentru Cupa Mondială e în pericol

Stejarii României au fost la un pas de un rezultat mare în etapa a patra a Rugby Europe Championship! Naţionala de rugby a fost însă învinsă acasă de Georgia, la doar 3 puncte diferenţă, 23-26. Pentru a ajunge la Cupa Mondială, România va trebui să treacă de mai multe baraje preliminare, dar deocamdată şi acestea sunt în pericol.

Reprezentativa României a fost învinsă, sâmbătă, pe Stadionul Naţional Arcul de Triumf, de selecţionata Georgiei, scor 26-23, într-un meci din etapa a patra a Rugby Europe Championship. Confruntarea a contat şi pentru Cupa Antim Ivireanul, pierdută, din păcate, de către tricolori.

România, învinsă acasă de Georgia

Din păcate, este un nou rezultat negativ pentru stejari după înfrângerea suferită şi în faţa Spaniei. În primele trei meciuri din Rugby Europe Championship, România a învins Rusia, scor 34-25, şi Portugalia, scor 37-27, dar a pierdut în faţa Spaniei, scor 21-38. Pentru stejari urmează partida din deplasare cu Ţările de Jos, în 19 martie, la ora 14.15.

Georgia a început foarte tare meciul, iar în minutul 11 deja reușea primul eseu al meciului, prin Lobzhanidze. Transformarea a fost și ea una bună, Abzhandadze ducând scorul la 0-7. România a redus repede diferența prin două lovituri de pedeapsă ale lui Ionel Melinte şi scorul era 6-7.

Din păcate, oaspeţii au continuat forcingul şi s-au îndepărtat pe tabelă după un nou eseu transformat. Alexander Todua şi Abzhandadze au dus scorul la 21-6 pentru Georgia. Înainte de pauză însă, Ovidiu Cojocaru a izbutit primul eseu pentru naționala noastră, în timp ce execuția lui Melinte a mai adus două puncte. La pauză scorul era 13-21.

În repriza secundă, băieţii noştri au forţat şi s-au apropiat.  În minutul 73 au înscris un nou eseu, iar România se vedea la o diferență de 10 puncte. Cu 4 minute înainte de final, românii au reușit eseul de care aveau nevoie pentru a reintra în meci. Transformarea noastră a fost bună, iar scorul a devenit 23-26, dar a fost prea târziu.

Dacă Portugalia bate Spania, iar Spania învinge Georgia, România va termina pe 4 grupa de calificare, ratând și barajul pentru Mondialul din Franța.

Clasamentul cumulat acum

1. Georgia (9m) 39p 2. Spania (8m) 25p 3. Portugalia (9m) 25p 4. România (9m) 23p 5. Rusia (10m) 10p 6. Olanda (9m) 4p

Calificările sunt reprezentate de clasamentul Rugby Europe Championship de anul trecut, plus cel de anul acesta. Locurile 1 și 2 merg la mondial, iar locul 3 la turneul de calificare. Ultima etapă e o simplă formalitate pentru România, care înfruntă Olanda, cea mai slabă echipă din Rugby Europe Championship.

Ne putem califica și de pe locul 3, însă am fi nevoiți să participăm la un baraj pentru ultimul loc de la Mondialul din Franța. Am evolua într-o grupă cu câte o reprezentantă din America, Africa sau Asia. Numai primul loc obține biletele pentru turneul final.

VEZI GALERIE FOTO Poza 1/6

Scenariul SF prin care ne calificăm direct la Cupa Mondială

Dacă Spania și Portugalia fac egal mâine, România învinge Olanda în ultima etapă, iar Georgia câștigă cu Spania, atunci nu vor mai fi emoții pentru „Stejari”. Georgia - Spania o să se joace cu trofeul Rugby Europe Championship pe masă, la Tbilisi, conform gsp.ro.