Sorana Cîrstea merge în turul doi la Indian Wells. Românca va întâlni o finalistă de Grand Slam

Sorana Cîrstea merge în turul doi la Indian Wells. Românca va întâlni o finalistă de Grand Slam Sorana Cîrstea, optimi la Miami; Sursa foto: Dreamstime.com

Sorana Cîrstea a început cu dreptul turneul Indian Wells. Românca a reușit să treacă în turul al doilea, după un meci o oră și 21 de minute în care s-a impus cu 6-2, 6-2. În următoarea etapă a competiției, Cîrstea se va duela cu o finalistă de Grand Slam.

Sorana Cîrstea s-a impus în fața lui Kimberly Birrell și a reușit să se califice în turul al doilea la Indian Wells. După un meci de o oră și 21 de minute, românca s-a impus în fața australiencei cu scorul de 6-3, 6-2.

În turul al doilea al turneului Indian Wells, Sorana Cîrstea va întâlni o finalistă de Grand Slam. Românca va juca împotriva lui Madison Keys, locul 20 mondial. În 2017, Keys a ajuns în finalele de la US Open, unde a fost învinsă de compatrioata Sloane Stephens.

Nu este prima dată când cele două jucătoare de tenis se întâlnesc pe teren. În 2019, în primul tur al turneului pe zgură de la Caja Magica, Sorana Cîrstea s-a impus cu scorul de 3-6, 6-4, 6-1.

Sorana Cîrstea este singura româncă rămasă în turneul Indian Wells. Irina Begu a fost învinsă în runda inaugurală de Linda Noskova (54 WTA). Turneul se desfășoară în perioada 6 - 19 martie, iar pe cele două tablouri s-au aflat, la start, 96 de jucători. Competiția oferă câte 8.800.000 de dolari la masculin și la feminin. Campioni en-titre sunt Taylor Fritz și Iga Swiatek.

Calificarea în turul al doilea de la Indian Wells i-a adus româncei 35 de puncte în ierarhia WTA de simplu și un cec în valoare de 30.885 de dolari.

Sorana Cîrstea a scăzut în clasamentul WTA

Victoria din primul tur de la Indian Wells vine după ce jucătoarea de tenis a coborât 12 locuri în clasamentul mondial. Sorana Cîrstea ocupă poziția 83 cu 743 de puncte.

Anul 2023 nu a debutat cu multe reușite pentru jucătoarea de tenis. În 2022, ea a ajuns în optimile Indian Wells , unde a pierdut în fața Simonei Halep. A jucat și în semifinala de la Istanbul Cup. Ambele competiții i-au adus 230 de puncte, însă acestea au fost scăzute din totalul ei.

Sorana Cîrstea riscă să iasă din Top 100 WTA dacă nu înregistrează victorii semnificative. Din iunie 2022, jucătoarea de tenis nu a mai reușit să aibă mai mult de trei victorii consecutive.