Sergio Ramos, remiză cu cap pe „Camp Nou”

Real Madrid a plecat, sâmbătă, de pe terenul Barcelonei cu un punct norocos (scor 1-1), grație golului salvator venit din partea fundașului în vârstă de 30 de ani

Al 265-lea episod din „El Closico” s-a terminat, sâmbătă, cu o remiză. Barcelona - Real Madrid, poate cel mai așteptat meci al planetei, nu s-a mai ridicat la nivelul celor predente, iar cei 98.000 de spectatori prezenți pe „Camp Nou” (și nu numai) s-au mulțumit doar cu un 1-1.

Catalanii au punctat prin Luis Suarez (în minutul 53), iar madrilenii au fost salvați de lovitura de cap a lui Sergio Ramos (90). Aproape un duel sărac din punct de vedere al spectacolului, la fel ca evoluțiile „granzilor” Lionel Messi sau Cristiano Ronaldo.

Astfel, Ramos (30 de ani) le-a stricat petrecerea „exratereștrilor”, dar fundașul nu se află la primul său gol de o asemenea importanță, înscris în ultimele clipe ale partidelor.

Real erou pentru madrileni

Amintim de finala Ligii Campionilor, din 2014, când Ramos a înscris cu capul în ultimul minut de joc, trimițând Realul în prelungiri (scor final 4-1, cu Atletico Madrid).

Anul acesta, la Supercupa Europei, tot Ramos a fost erou pentru madrileni, în duelul cu Sevilla. În urma unei lovituri de cap în minutul 90+3 a egalat la 2, meciul s-a dus în prelungiri, iar, în final, Real a dat lovitura prin Carvajal (119), și a intrat în posesia trofeului.

După golul de sâmbătă, de pe „Camp Nou”, Sergio Ramos a atins borna de 75 de goluri marcate în carieră, și are acum patru reușite în meciurile dintre Barça și Real, toate înscrise cu capul. Pe lângă acestea, Ramos este, de altfel, și singurul fundaș din lume care a marcat două goluri în două finale de Liga Campionilor (2014 și 2016).