Reguli noi la voucherele de vacanță. Ce bugetari le mai primesc
- Maria Pană
- 25 aprilie 2025, 07:03

Reducerea deficitului bugetar a afectat inclusiv valoarea acordată pentru voucherele de vacanță, dar și regulile pentru acordarea lor. Acum numai anumite categorii de bugetari le pot primi și numai în anumite condiții.
Vouchere de vacanță doar pentru unii
Din acest an se vor primi vouchere care să acopere jumătate din contravaloarea serviciilor turistice achiziționate. Drept urmare, la valoare de 1.600 de lei se vor deconta prin vouchere 800 de lei. De asemenea, bugetarii eligibili să primească această sumă sunt cei care au salarii de bază de până la 8.000 de lei.
Ordonanța, care a fost aprobată la sfârșitul anului trecut, arată că din acest an, voucherele se vor utiliza pentru plata a 50% maxim din contravloarea pachetelor turistice. Aceste pachete nu pot avea o valoare mai mică de 1600 de lei, tocmai pentru a se putea deconta suma de 800 de lei.

Carduri sociale. Sursa foto: Arhiva EvZ
Ulterior a fost adoptată în această săptămână, Hotărârea de Guvern 400. Aceasta stabilește modificarea normelor metodologice privind acordarea acestor beneficii. Pe lângă toate lucrurile menționate mai sus, privind valoarea voucherelor și salariul bugetarilor, mai există o altă noutate.
Aceleași reguli și pentru polițiști
Mai exact, beneficiarii trebuie să semneze o declarație pe proprie răspundere prin care își asumă respectarea noilor reguli. Acestea se aplică și regiilor autonome înființate de stat. De asemenea aici sunt incluse și regiile autonome înființate de unitățile administrativ-teritoriale la care instituțiile publice sunt acționari unici sau dețin direct ori indirect o participație majoritară.
Aceleași reguli trebuie respectate și de către celelalte categorii de bugetari care beneficiază de vouchere. Vorbim despre personalul militar, polițiștii, polițiștii de penitenciare și personalul civil din instituțiile publice de apărare. Și aceștia vor beneficia de vouchere numai dacă au salariul mai mic de 8.000 de lei.
Se va deconta și în cazul lor tot 50% din valoarea serviciilor turistice prestate de orice structură de primire turistică de pe teritoriul României. Serviciile pot fi cumpărate direct sau prin intermediul unei agenții de turism.