Radu Drăgușin s-a bucurat de pe banca de rezerve la victoria cu Brighton

Radu Drăgușin s-a bucurat de pe banca de rezerve la victoria cu Brighton Radu Drăgușin. Sursa foto: X (Twitter)

Radu Drăgușin a fost rezervă neutilizată de antrenorul Ange Postecoglou. Tottenham a învins-o dramatic pe Brighton în etapa a 24-a din Premier League, scor 2-1.

Radu Drăgușin a fost rezervă neutilizată de antrenorul Ange Postecoglou. Tottenham a învins-o dramatic pe Brighton în etapa a 24-a din Premier League, 2-1. La gazde, fundașul central Radu Drăgușin (22 de ani) a rămas pe banca de rezerve. Tottenham a obţinut o victorie la ultima fază din meci cu Brighton.

Radu Drăgușin, explozie de bucurie la final

Cele două formații se află în căutare de puncte pentru a prinde un loc de cupe europene, dar s-au anihilat reciproc, fiecare marcând în câte o repriză. După un început pe contre, cu șanse pentru fiecare echipă, Brighton a dat lovitura în minutul 16. Gross a deschis scorul din penalty, după un fault făcut de fundașul Micky van de Ven.

Ar putea fi o imagine cu 5 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal, pantofi cu crampoane şi text

Radu Drăguşin. Sursa foto. Facebook

După pauză, Tottenham a forțat egalarea. Și în minutul 61 a reușit să puncteze, prin Sarr, care a trimis cu capul, din corner. Până la final, ambele echipe au forțat în căutarea golului, iar Tottenham a dat lovitura în minutul 90+6. Gazdele au profitat de spațiile mari din defensiva adversă, iar Son a pătruns pe partea stângă. A centrat perfect în careu, de unde Brennan Johnson a marcat din fața porții.

Ange Postecoglou a decis să nu-l bage în joc pe român

Ange Postecoglou, antrenorul lui Tottenham, a decis să nu mizeze pe Radu Drăgușin, deși a mutat în defensivă. El l-a preferat pe rivalul românului, Ben Davies, pe care l-a băgat în minutul 80, în locul fundașului stânga Udogie.

Ar putea fi o imagine cu 3 persoane, persoane jucând fotbal, persoane jucând fotbal şi text

Radu Drăguşin. Sursa foto: Facebook

După această victorie, Tottenham ajunge la 47 de puncte. E pe locul 4, la un punct de Aston Villa (5), care are un meci în minus. Brighton e pe 8, cu 35 de puncte. Iar după gol, Radu Drăgușin, aflat pe bancă, s-a descătușat și a intrat pe teren pentru a se bucura alături de colegi.

După această victorie, Tottenham ajunge la 47 de puncte. E pe locul 4, la un punct de Aston Villa (5), care are un meci în minus. Brighton e pe 8, cu 35 de puncte.