Sursa foto: Razvan Valcaneantu EECMircea Fechet își propune să diminueze numărul românilor nemulțumiți de procesul de înscriere în programul Casa Verde pentru fotovoltaice, subliniind că în trecut acest program se transformase într-unul de competenţe digitale.
Mircea Fechet, noutăți despre Programul Casa Verde Fotovoltaice
Într-o declarație făcută miercuri, la încheierea ședinței de Guvern, Mircea Fechet a evidențiat importanța accesibilității acestui program pentru toți cetățenii, inclusiv pentru cei care au cunoștințe limitate în domeniul tehnologiei.
Mircea Fechet a fost întrebat, miercuri, la încheierea ședinței de Guvern, dacă au intervenit modificări în programul Casa Verde pentru fotovoltaice.
„Încă nu am decis care va fi modalitatea de atribuire a contractelor de finanţare, însă ne propunem să avem cât mai puţini români nemulţumiţi la încheierea perioadei de înscriere. Spun acest lucru pentru că în trecut acest program se transformase într-unul de competenţe digitale”, a punctat Fechet.
Se menține în continuare perioada de înscriere
Ministrul Mediului a mai adăugat: „Era mai mult o olimpiadă de informatică decât de panouri fotovoltaice şi cred că şi acele persoane care sunt mai puţin familiarizate cu tastatura, cu laptopul sau cu calculatorul, trebuie să aibă o şansă pentru a beneficia de programul Casa Verde Panouri Fotovoltaice.

Mircea Fechet, despre Programul Casa Verde Fotovoltaice. Sursa foto: lucascgouvea0/ Pixabay
Plecând de la această idee, Mircea Fechet a mai subliniat: „ Vom face acest lucru menţinând în continuare perioada de înscriere şi pe măsură ce avem sume suplimentare să putem să calificăm şi restul persoanelor, e o chestiune pe care o putem lua în calcul, că vom face acest lucru raportându-ne şi la valoarea de co-finanţare care ar putea să crească anul acesta. În anii trecuţi am avut 10% cu 90%, e posibil ca o cofinanţare un pic mai mare să mai reducă din viteza de înscriere”.
Mircea Fechet, despre o loterie ca cea a vizelor
Mircea Fechet a menționat că există propuneri referitoare la o loterie similară cu Loteria Vizelor, însă a subliniat că nu este optimist în privința acestei proceduri. În plus, a adăugat că ministerul își propune să continue finanțarea acumulatorilor.
„Ne propunem în continuare să finanţăm acumulatori. Finanţarea acumulatorilor are un feedback foarte bun din partea prosumatorilor pentru că îi face pe aceştia şi mai independenţi decât erau înainte. Facturile la curent vor fi şi mai mici pentru că vom consuma noaptea ceea ce producem ziua”, a explicat ministrul Mediului.
Ministrul va susține finanţarea acumulatorilor
Mircea Fechet a anunțat că, în acest an, va fi implementat un program destinat prosumatorilor care au instalat panouri fotovoltaice din fonduri proprii.
„Anul acesta vom avea un program dedicat acelor prosumatori care nu au mai aşteptat statul român să îi finanţeze. Acei români care din resurse proprii şi-au pus panouri fotovoltaice, cred eu că ar trebui cumva ajutaţi, sprijiniţi şi ne propunem să deschidem un program special pentru achiziţia bateriilor, pentru achiziţia acumulatorilor în legătură cu această categorie de prosumatori”, a mai explicat Mircea Fechet, potrivit capital.ro.