Premier League: Manchester City o copleșește pe Arsenal, Chelsea e în continuare la pământ Sursa foto: Arhiva EVZ

În marele meci al zilei 33, echipa lui Guardiola a trecut de lider cu 4-1 (două goluri ale lui De Bruyne, a marcat și Haaland) și a ajuns la 2 puncte de lider, cu două meciuri înainte de final. O nouă oprire pentru "albaștri", Brighton pierde și ea, în timp ce Liverpool recuperează la West Ham.

Manchester City este un tăvălug și nici măcar Arsenal (cu italianul Jorginho pe teren abia în repriza a doua) nu-i poate opri cursa. După ce s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor (dublă provocare cu Real Madrid) și în finala Cupei Cupelor (un super derby cu United), în marele meci al celei de-a 33-a zile din Premier League, echipa lui Pep Guardiola l-a copleșit pe liderul campionatului, Arsenal. Un sec 4-1 pe Etihad Stadium și Manchester City a luat viteză în direcția depășirii acestora, fiind acum la două puncte de londonezi, dar cu două meciuri de recuperat.

Haaland și De Bruyne au fost vedetele serii, schimbându-și rolurile: atacantul norvegian a jucat rolul de asistent și a inspirat dubla mijlocașului belgian (goluri în minutele 7 și 54).  Golul lui Stones venit între timp, fiind servit de impresionantul De Bruyne, a făcut ca echipa lui Arteta să intre cu un handicap de trei goluri înainte de pauză.

Golul lui Holding (minutul 86) nu a mai fost de mare folos în ultimele minute lui Arsenal, pentru că lovitura lui Manchester City, semnată de Haaland (la al 49-lea gol al sezonului), a venit în minutele de prelungire din repriza a doua, min 95. O etapă, nr 33, din Premier League, plină de surprize.

Premier League: Chelsea și Brighton k.o., Liverpool revine în joc

În celelalte meciuri disputate ieri, miercuri, 26 aprilie, Chelsea a suferit o nouă înfrângere, a cincea consecutivă dacă le includem și pe cele două suferite în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu Real Madrid. Înfrângere pe teren propriu cu Brentford pentru "Blues" lui Frank Lampard (0-2, cu autogolul lui Azpilicueta din minutul 37 și golul lui Mbeumo din minutul 78), care au obținut doar două puncte în ultimele șase meciuri de campionat și sunt acum departe de zona europeană, scrie Corriere dello Sport.

Brighton, echipa lui Roberto De Zerbi, a suferit și ea un eșec, după ce a ratat calificarea în finala FA Cup la penalty-uri împotriva lui Manchester United, la Nottingham Forest. După penalty-ul ratat de Johnson în startul partidei, gazdele s-au văzut depășite de Buonanotte (min. 38), dar au întors rezultatul grație autogolului lui Gross din finalul primei reprize (min. 48) și a reușitelor ulterioare ale lui Danilo (min. 69) și Gibbs-White (din penalty în minutul 91), încheind cu o victorie cu 3-1 care le-a permis să urce pe locul 4, devansând Leicester și Everton (care va înfrunta Newcastle).

Liverpool a sărbătorit și ea a treia victorie consecutivă pe terenul lui West Ham (1-2) și, cu această a treia victorie la rând, a revenit în cursa pentru un loc în Europa: fără Scamacca, accidentat, fostul jucător al lui Milan - Paquetà a dat speranțe pentru Hammers la început (min. 12), dar a fost repede surprins de Gapko (min. 18) și apoi învins de Matip (min. 67).