Preliminarii Euro 2024. Surpriză la meciul Italia - Anglia

Preliminarii Euro 2024. Surpriză la meciul Italia - Anglia Sursa foto Youtube

În preliminariile Euro 2024 au jucat Anglia și Italia. Acest meci i-a ținut pe microbiști cu sufletul la gură, iar cele două echipe au avut parte de multe provocări pe teren.

În preliminariile Euro 2024 au jucat Anglia și Italia, meci încheiat cu scorul 3-1 pentru britanici. După acest rezultat, italienii și-au pus multe semne de întrebare despre calificarea la turneul final. Selecționata antrenată de Luciano Spalletti a început bine partida de pe Wembley. Gianluca Scammacca a deschis scorul după doar 15 minute.

Egalarea a venit în minutul 32 de la Harry Kane, care a transformat o lovitură de la 11 metri obținută de Bellingham. Un alt moment important a fost o pasă către Rashford în minutul 57. El a reușit să facă diferența. Scorul final a fost stabilit de golgheterul Harry Kane în minutul 77.

După acest rezultat, Anglia este lider al grupei C cu 16 puncte, urmată de Ucraina cu 13 puncte. Italia ocupă doar locul al treilea cu 10 puncte, iar partida decisivă o va juca în noiembrie împotriva Ucrainei. Și Finlanda s-a făcut remarcată. Kazakhstan a reușit să se impună cu scorul de 2-1.

Preliminarii Euro 2024. Rezultatul meciului dintre Italia și Anglia

Campionatul European 2024. Se știu deja primele calificate / Sursa foto: UEFA EURO 2024 / Facebook

• Finlanda – Kazahstan 1-2 Au marcat: Taylor ’28 / Zaynutdinov ’77 pen., ’89

Ultimele două runde ale preliminariilor Campionatului European din 2024 vor avea loc la mijlocul lunii noiembrie, în perioada 16-21 noiembrie. Următoarele meciuri vor fi:

• 15 noiembrie: Israel – Elveția (21:45)
  • 18 noiembrie: Belarus – Andorra (19:00), Israel – ROMÂNIA, Elveția – Kosovo (21:45)
  • 21 noiembrie: ROMÂNIA – Elveția, Andorra – Israel, Kosovo – Belarus (21:45)

Amintim că România a învins Andorra, scor 4-0, iar Elveția și Belarus au remizat, scor 3-3. Tricolorii au urcat pe primul loc în Grupa I, cu 16 puncte, iar elvețienii au picat pe poziția secundă, cu 15 punct.Israelul are două meciuri amânate din cauza conflictului militar: cel cu Elveția și cel cu Kosovo. Echipa de pe ultimul loc este Andorra, potrivit Prosport.